KFOR-i dhe policia e Kosovës, shembull si duhet reaguar ndaj bandave të armatosura serbe në veri të Kosovës

Opinione

KFOR-i dhe policia e Kosovës, shembull si duhet reaguar ndaj bandave të armatosura serbe në veri të Kosovës

Nga: Rexhep Torte Më: 29 maj 2023 Në ora: 23:03
Autori Rexhep Torte

Reagimi i KFOR-it dhe i Policisë së Kosovës në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, është përgjigja më adekuate ndaj grupeve të armatosura kriminale serbe dhe ruse në Veri të Kosovës që po i organizojnë Beogradi dhe Moska.

Ky është edhe udhëzim për SHBA-të, BE-në dhe NATO-n, se si duket të sillen ndaj Serbisë dhe Rusisë gjenocidale dhe hegjemoniste.

Deklaratat e ambasadorëve të QUINT-it, të NATO-s dhe të OSBE-së janë uniformed dhe naive, si me ua shkruar Serbia dhe Rusia gjenocidale dhe kriminelët Aleksandër Vuçiq dhe Vladimir Putin.

Paradita e 29 majit 2023 filloi me masat parandaluese të KFOR-it dhe të policisë së Kosovës për të krijuar një hapësirë të lirë para ambasadave në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, në mënyrë që grupet e armatosura kriminale serbe të mund të protestojnë qetësisht.

Igor Saviq-nënkryetar i Listës serbë dhe Zoran Todiq-ish kryetar i Leposaviqit në zyrë iu afruan ushtarakut të KFOR-it amerikan për të negocuarlidhur me kushtet që i ofronte Lista Serbe. Ushtaraku i KFOR-it amerikan në mënyrë të prerë u ishte përgjigjur. ”Ne jemi këtu për të siguruar ambient të qetë e të sigurt për të gjithë. Nuk jam këtu për të negocuar. Unë po i zbatoj urdhrat”.

Ndërkaq në Zveçan KFORI, gjatë paradites u mundua t’i bindën protestuesit serbë që të shpërndahen, ndërsa protestues të maskuar provokonin duke vendosur grafite me simbole serbe e rusë në automjetet e KFOR-it, duke vendosur flamuj serbë në automjetet e policisë së Kosovës dhe simbole serbe në automjetin e TOP CHANNELIT, ndërsa e gjuajnë me plumba edhe veturën e TV SYRI të Tiranës.

Në orët e pasdites pas audio paralajmërimit të KFOR-it drejtuar protestuesve serbë, ku thuhej, “Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi-në të kundërtën KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë.

Grupet kriminale serbe që protestonin nuk e përfillën farë ultimatumin paralajmërues të KFOR-it dhe filluan përplasjet mes protestuesve që filluan t’i gjuanin ushtarët e KFOR-rit më shishe molotovi, me armë dhe sende të forta.

KFOR-i u përgjigj me gaz lotsjellës, kështu që flakë she shllunga tymi e përfshinë zonën dhe u dëgjuan edhe sirena të ndihmës së shpejtë.

Nga sulmet e dhunshme të protestuesve të grupeve të armatosura kriminale serbe të dirigjuara nga Beogradi e Moska mbetën të plagosur 25ushtarë të KFOR-it.

Xhemajl Rexha- kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, informoi se, Serbt e maskuar po hedhin bomba shishe molotovi në drejtim të ushtarëve të KFOPR-it.

Ne 30 gazetarë shqiptarë e serbë kemi mbetur në një lokal afër ndërtesës së komunës se Zveçanit. Në këto momente i është vënë flaka edhe një veture të policisë së Kosovës. Pas 3 orë ngujimi më ndihmën e pronarit serb të lokalit të gjithë gazetarët jemi larguar në në vend të sigurt.

Grupet e armatosura kriminale serbë që protestuan i shkaktuan dëme të mëdha edhe ndërtesës së komunës në Zveçan.

Kryeministrit Albin Kurti, pas dite organizoi edhe një takim me ambasadorët e QUINT-it lidhur me situatën e krijuar në Veri të Kosovës.

Pas këtij takimi në ora 18 për media u paraqit Jefrey Hovenier-ambasadori i SHBA-ve, dhe në emër të ambasadorëve të QUINT-it deklaroi se, “Ne kërkojmë që 4 kryetarët e komunave veriore të porsa zgjedhur nuk kanë nëvojë të punojnë në zyrat e tyre çdo ditë. E rekomandojmë këtë për një kohë afatshkurtër për shtensionimin e situatës”, tha Jefrey Hovenier.

NATO, pas incidenteve në Veri të Kosovës, deklaroi se, “Dënojmë fuqishëm sulmet e paprovokuara kundër forcave të KFOR-it në Veri të Kosovës, të cilat kanë çuar në plagosjen e 25 ushtarëve shumëkombësh. Sulmet e tyre janë krejtësisht të papranueshme. Dhuna duhet të ndalet menjëherë. Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga veprimet që nxisin më tej tensionet dhe të angazhohen në dialog. NATO do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe do të vazhdojë të veprojë në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin e saj”

Misioni i OSBE në Kosovë, deklaroi se, “Ne dënojmë sulmet e fundit ndaj ushtarëve të KFOR-it, ekipeve të EULEX-it dhe gazetarëve në komunat e Veriut të vendit, dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna dhe të krijojnë hapësirë në procesin e dialogut si çështja urgjente”.

Në deklaratën e ambasadorëve të QUINT-it, në deklaratën e NATO-s dhe në deklaratën e OSBE-së, askund nuk theksohen bandat e armatosura kriminale serbe, të dirigjuara dhe të armatosura nga Beogradi dhe Mosoka. Askund nuk kritikohet Serbia gjenocidale hegjemoniste si organizatore e këtyre protestave të dhunshme.

Por edhe ambasadorët e QUINT-it, edhe NATO edhe OSBE, në mënyrë të uniformuar, e dënojnë dhunën, pa e theksuar se kush e filloi dhe e përdori dhunën ndaj KFOR-it, ndaj policisë së Kosovës dhe ndaj gazetarëve, edhe pse provokimet dhe sulmet vinin nga protestuesit serbë.

Ambasadorët e QUINT-it, NATO dhe OSBE, në mënyrë uniforme thonë se, ”U bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga shuma dhe t’i drejtohen dialogut”, pa e theksuar se nxitësit e dhunës janë grupet e armatosura kriminale serbe dhe pa i kritikuar këto grup kriminale.

Deklaratat e ambasadorëve të QUINT-it, NATO-s dhe të OSBE-së të lanë përshtypjen se i kanë shkruar Serbia dhe Rusia gjenocidale dhe kriminelët Aleksandër Vuçiq dhe Vladimir Putin.

Dialogu Kosovë-Serbi nuk do të ketë kurrë sukses pa u zhbërë këto grupe kriminale të armatosura serbe në Veri të Kosovës.

Sulmet e kësaj dite ndaj KFOR-it, ndaj policisë së Kosovës dhe ndaj gazetarëve, dëshmuan qartë se Kosova në asnjë mënyrë nuk duhet të pranojë asfarë Asociacioni serb në Kosovë, pa marrë parasysh presionet nga ndërkombëtarët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat