Pa politikën vizionare të dr.Ibrahim Rugovës, Kosova nuk do të ishte këtu ku është sot

Opinione

Pa politikën vizionare të dr.Ibrahim Rugovës, Kosova nuk do të ishte këtu ku është sot

Nga: Gjon Keka Më: 17 shkurt 2024 Në ora: 13:57
Gjon Keka

Politika e dr.Ibrahim Rugovës ishte e urtë, vizionare dhe e karakterizuar nga motive tepër fisnike e atdhetare. Me politikën e tij të urtë e strategjike u përpoq t'u shtrijë dorën të gjithëve sikur atyre që ishin në opozitë ashtu edhe të gjithë pakicave që jetojnë në Kosovë.

Me strategjinë e tij të rezistencës paqësore dhe të urtë e vizionare, LDK-ja në krye më të arriti të mbronte të drejtat e shqiptarëve të Kosovës në tryezat ndërkombëtare dhe t'ia prezantonte pasqyrën e saktë të regjimit të egër të pushtuesit serb në Kosovë.

Pas procesit të paqes së Dejtonit, Presidenti historik dr.Ibrahim Rugova dhe LDK-ja nën udhëheqjen e tij arritën të fitojnë mbështetjen e SHBA-së ,një mbështetje kjo tepër e madhe për kohën për të cilën po shkruajm sot,dhe pikërisht duke gëzuar mbështetjen e ShBA dhe vendeve tjera mike, me mençuri të rrallë e strategji e solli luftën e saj për pavarësi në skenën ndërkombëtare, ku më pas ndodhi edhe ndërhyrja e NATO-s dhe çlirimi i Kosovës e deri të rishpallja e Pavarësisë më 17 shkurt 2008.

Sot kur kujtojm atë kohë, nuk mund të mos e gjejmë figurën e heroizmit të presidentit Rugova kudo në ballë të proceve jetike për vendin,madje edhe kur u morë penga, ai duroi lloj lloj ofendime e njollosje, por jo, durimi, fisnikëria, vizioni dhe urtësia e tij e sollën Kosovën deri te çlirimi, pavarësia e Kosovës dhe miqësia speciale me ShBA dhe vendet tjera mike europiane.

Me pak fjalë pa heroin kombëtar të paqes, lirisë e demokracisë së Kosovës, presidentin dr.Ibrahim Rugova, pa mbështetjen e SHBA-së dhe vendeve tjera mike europiane, si dhe pa ushtarët e lirisë së Kosovës, nuk do të kishte as çlirim, as pavarësi dhe as Kosovë në hartën e sotme europiane si shtet i ri europian. Dhe me siguri nuk do të ishim këtu ku jemi sot, pa këto që u nënvizuan këtu sepse këto janë shtyllat mbi të cilat qëndron Kosova dhe ardhmja e saj brenda Bashkimit Europian dhe NATO-s.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat