ATP godet turneun e Wimbeldonit

Tenis

ATP godet turneun e Wimbeldonit

Më: 21 maj 2022 Në ora: 11:41
ATP godet turneun e Wimbeldonit

Për shkak të vendimit të Shoqatës Britanike të Tenisit për të mos lejuar tenistë nga Rusia dhe Bjellorusia të luajnë në turneun në Wimbeldon, ka reguar ashpër Asociacioni i Tenistëve Profesionist, duke konfirmuar se tenistët nuk do të fitojnë pike, nëse luajnë në turneun e tretë Grand Slam.

“Vendimi i Uimbledon për të ndaluar rusët dhe bjellorusët të luajnë shtyn parimin dhe integritetin. Nuk shohim asnjë mundësi tjetër përveç heqjes së pikëve të Uimbledon nga lista e ATP-së për vitin 2022.

Rregullat tona janë atje për të mbrojtur lojtarët, vendimet e njëanshme janë një precedent i dëmshëm”, thuhet në reagimin e ATP-së.

Përveç Uimbëlldonit, janë goditur edhe turne të tjera në Mbretërinë e Bashkuar. Kështu, pikët e fituara nga turnet në Kuins dhe istborn, poashtu nuk do të llogariten. Kjo është një goditje e rëndë për Uimbëlldonin, sepse tani shumë lehtë mund të ndodh që tenistët të anulojnë pjesëmarrjen në këtë turne pasi nuk ka një stimul për të arkëtuar pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat