Trukime ndeshjesh

Tenis

Trukime ndeshjesh

Më: 13 korrik 2022 Në ora: 23:58
Trukime ndeshjesh

Sipas informacioneve të “ZDF”, dy top nga 50 tenistë aktualë dhe ish-trajneri i tyre thuhet se janë të përfshirë në mashtrime sportive, të ashtuquajtura trukime ndeshjesh. Bëhet fjalë për Nikoloz Basilashvili nga Gjeorgjia (nr. 26 në renditjen botërore) dhe rusin Aslan Karatsev, i cili ishte në gjysmëfinalen e vitit të kaluar në Australian Open (nr. 42).

Trajneri bjellorus, Yahor Yatsik , i cili ka mentoruar dhe drejtuar të dy, u ka ofruar lojtarëve para për të shtyrë ndeshjet e tenisit të paktën dy herë në të kaluarën. Kjo del nga dosjet e hetimit të shoqatës botërore të tenisit ITF në dispozicion të “ZDF”. Karatsev u kujdes për herë të fundit për Yatsik nga viti 2018 deri në vitin 2021. Basilashvilli udhëtoi me bjellorusin për rreth 18 muaj nga viti 2013.

Një trajner aktiv i Evropës Lindore peshon shumë mbi Yatsik në “ZDF”:

Ai është përfshirë në mashtrime të basteve prej vitesh, duke punuar me njerëz të përfshirë në trukime ndeshjesh në Rusi dhe Evropën Lindore. Nga frika, ai flet fshehurazi në “ZDF”.

“Yatsik ka punuar nga afër me të dy lojtarët dhe i ka ndjekur për vite me radhë. Ata janë të dy lojtarë jashtëzakonisht të talentuar. Por ata patën probleme financiare në fillim dhe gjithashtu faza të mëdha dobësimi dhe rrëshqitën në renditje. Secili në një moment kritik të karrierës së saj ai iu afrua asaj.”

“ZDF” ka rastet e pesë ndeshjeve të supozuara të shtyra me luhatje jashtëzakonisht të larta bastesh, në të cilat thuhet se është përfshirë rusi Karatsev. Dy ndeshje kanë ardhur gjatë periudhës së bashkëpunimit me Yatsik, një dyshe në Finlandë 2019 dhe një dyshe në Kazakistan 2020, të dyja të luajtura në Challenger Tour para pushimit të madh të Karatsev.

Yatsik dhe Karatsev u morën në pyetje nga policia franceze gjatë French Open 2020. Gazeta franceze “l’Equipe” e kishte raportuar tashmë këtë më 2 maj. “ZDF” mund ta konfirmojë këtë. Asgjë nuk ka ndodhur që atëherë.

Sipas hulumtimit të “ZDF”, Karatsev thuhet se ka manipuluar për herë të fundit turneun ATP në Shtutgart. Në dyshe në raundin e parë. Bëhet fjalë për baste dukshëm të larta për humbjen. Organizatorët e informuan “ZDF” se nuk dinin asgjë për rregullimin e ndeshjes.

Tom Mace, Drejtor i Operacioneve në Sportradar, kompania monitoruese që monitoron tregun e basteve për shoqatën botërore, shpjegon: “Mund të konfirmoj se kemi analizuar ndeshjet e Aslan Karatsev, por për shkak të kontratave tona me shoqatën botërore dhe ITIA. Nuk mund të jap asnjë informacion për rezultate specifike”.

ITIA, autoriteti kompetent i shoqatës botërore ITF, nuk dëshiron të komentojë për Karatsev dhe Yatsik. As për pyetjen pse të dyja nuk janë pezulluar apo bllokuar pavarësisht hetimeve në Francë. E ndaluar përjetë nga ITIA për mashtrim me baste është vetëm ish e dashura e Karatsev, Sofia Dmitrieva.

Vetë Karatsev dha një intervistë për “ZDF”, por më vonë tërhoqi deklaratat e tij. Sipas mediave ruse, ndaj Nikoloz Basilashvillit janë në pritje në ITIA për trukimin e ndeshjeve. Kur u pyet nga ZDF, menaxhmenti i tij tha se asgjë nuk ishte dëgjuar nga ITIA deri më tani.

Sipas informacioneve, ndeshja e tij e dyfishtë e raundit të parë në Wimbledon 2021 së bashku me moldav Radu Albot duhej të ishte shtyrë. Bëhet fjalë për baste dukshëm të larta për humbjen dhe arrijnë deri në gjysmë milioni dollarë amerikanë. Disa ofrues bastesh dhe njerëz të njohur me këtë çështje e konfirmuan këtë për “ZDF”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat