Përcaktohen gjysmëfinalet

Tenis

Përcaktohen gjysmëfinalet

Më: 8 shtator 2022 Në ora: 11:29
Përcaktohen gjysmëfinalet

Janë përcaktuar gjysmëfinalistët e grand slam të US Open për meshkuj dhe femra në tenis.

Te femrat, në gjysmëfinalen e parë do të përballen mes tyre tenistja polake Iga Swiatek, numri 1 në botë dhe ajo bjelloruse Aryna Sabalenka, numri 6 në botë. Ndërsa në sfidën e dytë do të duelojnë mes tyre ajo franceze Carolina Garcia (numri 17 në botë) e ajo tuniziane Ons Jabeur (numri 5 në botë).

Edhe te meshkujt ka mjaft sfida interesante edhe pse janë eliminuar mjaft nga më të mirët. Në gjysmëfinale do të duelojnë mes tyre rusi Karen Khachanov e norvegjezi Casper Ruud (numri 5 në botë). Ndërsa në gjysmëfinalen e dytë do të përballen spanjolli Carlos Alcaraz dhe amerikani Francis Tiafoe.

Gjysmëfinale – femra

I.Swiatek – A.Sabalenka

C.Garcia – O.Jabeur

Gjysmëfinale – Meshkuj

K.Khachanov – C.Ruud

C.Alcaraz – F.Tiafoe

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat