Italia kampione e botës

Tenis

Italia kampione e botës

Më: 26 nëntor 2023 Në ora: 21:59
Italia

Italia kampione bote në tenis, “të kaltërit” triumfojnë pas 47 vitesh duke mposhtur Australinë në finale!

Skuadra italiane e tenisit ia ka dalë! Të kaltërit fitojnë “Davis Cup” 2023 duke mposhtur Austrialinë 2-0 në finale.

Skuadra e Volandrit hapet me Matteo Arnaldi, i cili arrin të kapërcejë 2-1 Popyrin, me rezultatin 7-5, 2-6, 6-4.

Në vend të kësaj, ndeshja e dytë sheh si protagonist Jannik Sinner, i cili mposht de Minaur 2-0 (6-3, 6-0) dhe mbyll rezultatin duke e tërhequr skuadrën e tij drejt titullit. Trengjyrëshi kthehet në çatinë e botës 47 vjet pas herës së fundit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat