Biografia e Taylor Swift, nga një çapkëne, në një këngëtare e famshme

Bota e Yjeve

Biografia e Taylor Swift, nga një çapkëne, në një këngëtare e famshme

Nga: D.B. Më: 4 dhjetor 2020 Në ora: 18:08
Taylor Swift

Taylor Swift lindi më 13 dhjetor 1989 në qytetin amerikan Wyomissing (Pensilvania). Që nga fëmijëria, Taylor ra në dashuri me muzikën. Një shembull i një karriere të suksesshme muzikore për Taylor ishte gjyshja e saj, një këngëtare e operës.

Sidoqoftë, Taylor u frymëzua jo nga muzika e operës, por nga muzika popullore popullore amerikane, dhe idhulli i saj ishte një këngëtare kanadeze. Taylor ishte një njeri i famshëm lokal në qytetin e saj, duke performuar rregullisht në panaire, festivale dhe gara karaoke. Ajo ishte ftuar një herë për të kënduar himnin në hapjen e Kampionatit të Tenisit të Hapur të SHBA në New York. Në moshën 10 vjeç, ajo së pari mori një kitarë dhe filloi të kompozonte këngët e saj.

Në qytetin e tyre të lindjes, nuk kishte asnjë mundësi për të regjistruar këngët e tyre në një studio profesionale, kështu që familja, duke besuar në suksesin e vajzës së tyre, u zhvendos në periferi të kryeqytetit të Tennessee - Nashville. Duke performuar në një kafene në Nashville, Taylor tërhoqi vëmendjen e njërit prej veteranëve të industrisë së muzikës Scott Borkett, i cili kohët e fundit krijoi labelin e pavarur të rekordeve Big Machine Records dhe, pasi kishte nënshkruar me të, ai lëshoi \u200b\u200bnë gusht 2006 single-in e saj debutues "Tim McGraw", kushtuar Këngëtari amerikan i vendit Tim McGraw. Deri më tani, ky single ka shitur mbi një milion e gjysmë kopje dhe është i certifikuar me platin. Taylor Swift - Tim McGraw Më 24 tetor 2006, albumi i parë i 16-vjeçares Taylor, me titull thjesht "Taylor Swift", u lansua. Të gjitha këngët në album janë shkruar nga vetë këngëtarja. Albumi shiti mbi 5.5 milion kopje dhe renditi 200 albumet më të shitur në Shtetet e Bashkuara për një total prej 5 vjetësh.

Në mbështetje të albumit, Taylor lëshoi \u200b\u200bnjë këngë të dytë, "Teardrops on my Guitar", e cila u bë edhe më e suksesshme se single i parë "Tim McGraw" dhe shiti 3 milion kopje. Taylor Swift - Pika e lotit në kitarën time Më 11 nëntor 2008, albumi i saj i dytë, "Fearless", u lançua. Ashtu si me albumin e parë, Swift mori pjesë në krijimin e të gjitha këngëve. "Fearless" ka shitur mbi 8.6 milion njësi. Ky album mori një Grammy në dy nominime në të njëjtën kohë - Albumi i Vitit dhe Albumi më i Mirë i Vendit (albumi nuk është vend i pastër, por i përket drejtimit "country pop"). Kënga "White Korse" nga albumi "Fearless" mori dy nominime Grammy: Kënga më e mirë e vendit për vokale dhe kënga më e mirë e vendit. Taylor Swift ka aq shumë Grammy saqë nuk ju përshtaten në duart tuaja: Taylor Swift - Kali i Bardhë Taylor Swift - Histori Dashurie Single i tretë nga i njëjti album "You Belong with Me" u bë 7-fish platin, dhe videoja për të u shikua mbi 400 milion herë. Taylor Swift - Ti Mua Me Mua Filmi bashkë-protagonist i Taylor "Valentine's Day" publikohet më 12 shkurt 2010. Për këtë film, Taylor Swift regjistroi këngën "Today Was a Fairytale".

Duke vazhduar traditën e lëshimit të një albumi çdo 2 vjet, Taylor lëshoi \u200b\u200balbumin e tij të tretë "Speak Tani" në 25 Tetor 2010, i cili është shitur në 5 milion kopje. Kënga e parë nga albumi ishte "Mine", e cila ishte çertifikuar e trefishtë platin. Taylor Swift - E imja Singli i dytë i albumit ishte "Kthehu në Dhjetor", i cili arriti statusin e dyfishtë të platinës. Taylor Swift - Kthehu në Dhjetor Albumi i katërt i Taylor Swift "Red" u publikua përsëri në vjeshtë dhe përsëri 2 vjet pas publikimit të atij të mëparshmi. Albumi "Red" është shitur në 6 milion kopje. Single-i i parë në mbështetje të këtij albumi, "We Are Never Ever Getting Back Together", arriti numrin një në top listat e SHBA-ve, gjë që tingujt e Taylor Swfit më parë nuk kishin arritur ta bënin. "Ne nuk jemi kurrë duke u kthyer së bashku" ka shitur mbi 7 milion kopje. Taylor Swift - Ne kurrë nuk do të kthehemi së bashku Një tjetër single nga albumi, "I Knew You Were Trouble", ka arritur në 6.6 milion kopje të shitura. Taylor Swift - E dija që ishe me telashe Albumi i pestë, i quajtur pas vitit të lindjes së këngëtarit, "1989", u publikua më 27 tetor 2014.

Ky album, ku Swift u largua nga stili i saj dikur i dashur "country" drejt pop-it, u bë më i suksesshmi në karrierën e saj. Sot, shitjet e saj po i afrohen 9 milion. "1989" u bë albumi më i shitur në SHBA në 2014. Singles "Shake It Off", i pari që u lansua në mbështetje të albumit, mbajti vendin e parë në Billboard Hot 100 derisa u zëvendësua nga single i dytë nga i njëjti album, "Blank Space". Taylor Swfit u bë këngëtarja e parë në historinë e muzikës amerikane, kënga e së cilës zhvendosi një këngë tjetër të saj nga vendi i parë në Billboard Hot 100. Singles "Shake It Off" ka shitur mbi 6 milion, Blank Space ka shitur mbi 5 milion, dhe numri i shikimeve të videos për secilën këngë është afër 700 milion.

Image
Image
Image
 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat