Demi Lovato nuk është vetëm këngëtare, por edhe një aktore e tekstshkruese amerikane

Bota e Yjeve

Demi Lovato nuk është vetëm këngëtare, por edhe një aktore e tekstshkruese amerikane

Nga: D.B. Më: 13 janar 2021 Në ora: 15:54
Demi Lovato

Ajo njihet më së shumti në rolin e Mitchie Torres (Camp Rock), Sonny Monroe (Sonny with a Chance). Ajo albumin e parë debutues e lansoi më 23 shtator 2008 i titulluar "Don't forget". Albumi mori vendin e dyte në shitjet e 200 Billboard mbi 89.000 kopje në javën e parë. Lovato ka lëshuar albumin e saj të dytë, "Here we go Again", më 21 korrik 2009. Ky album zuri vendin i parë në Billboard 200 shitur mbi 108.000 kopje në javën e parë.Lovato eshte pershkruar si nje vajze shume e pjekur dhe e mencur.Demi ndryshon floket e saja shume shpesh.Fansat e saj quhen Lovatics.

Lovato u lind në Dallas, Texas nga Patrick Lovato dhe Dianna Bonheur Hart De La Garza. Ajo ka një motër më të vjetër dhe një motër e gjysmë Madison De La Garza. I ati i saj u transferua në New Mexico pas martesës me nënën e Demit martesë kjo që përfundoi në 1994.Lovato ka shprehur edhe në një intervistë në vitin 2011 se ajo kishte pasur një "marrëdhënie jo ë shendetshme me ushqim" që nga mosha 8 për shkak të dhunës psikologjike përjetuar si një fëmijë, dhe të vetë-gjymtuar kyçet e duarve të saj për të përballuar me emocionet e saj dhe depresioni që nga mosha 11 vjec.

Lovato filloi karrierën e saj në moshën shtatë vjeçare në serinë e fëmijëve Barney & Friends si Angela, duke u paraqitur së bashku me miken e saj të një kohe të gjatë Selena Gomez.Lovato mori rolin udhëheqës në Camp Rock,  dhe një marrëveshje me Records Hollywood në fillim të 2008. [20] Në Camp Rock ajo luajti rolin e Mitchie Torres, një katermbedhjete vjeçare me shpresë për t'u bërë një këngëtare. Filmi u shfaq më 20 qershor, 2008 në Shtetet e Bashkuara në Disney Channel me 8.900.000 shikues.

Në qershor 2009 Lovato luajit në Princess Protection Program si Princesha Rosalinda se bashku me Selena Gomez në Disney Channel. [27] Lovato u bashkua Diseny's Friends for Change një organizatë qe promovon sjelljet e mira shoqerore dhe shfaqet në njoftimet e saj si shërbim publik për të rritur ndërgjegjësimin për çështjen në Disney Channel. [28] Demi Lovato, Selena Gomez, Miley Cyrus, dhe Jonas Brothers regjistruan "Send It On", këngë që shërbeu si melodi për organizimin në vitin 2009. Kënga ka debutuar në Billboard Hot 100 në # 20. [29] [30 Disney 's Friends for change i drejtuan të gjitha të ardhurave të saj nga "Send It On" për organizatat bamirëse e mjedisit të Fondit Konservimit në botë. [29] Demi Lovato dhe Joe Jonas "Make a Wave" në 2010, kenga e dytë bamirëse që aktualisht shërben si melodi për Diseny's Friends for Change.Turneu ne Ameriken Jugore [45] ishte turneu i saj të parë ndërkombëtar.

Turneu filloi më 23 maj 2010, në Santiago Kili dhe përfundoi më 28 maj, 2010 në Sao Paulo, Brazil.Ajo më vonë u bashkua me Jonas Brothers Live Concert në turne si një mysafir i veçantë. [46] Lovato braktisi turneut më 30 tetor 2010, në mënyrë që të hyjë në një qendër rehabilitimi për të trajtuar çështjet fizike dhe emocionale.Albumi i tretë i Demi Lovato "Unbroken" u lëshua më 20 shtator, 2011. [55] [56] Lovato filloi të punojë në albumin në korrik 2010, para marrjes së trajtimit. Ajo kishte përshkruar atë si me shume Pop dhe R & B, duke përmendur Keri Hilson dhe Rihanna, si frymëzimin.Kenga "Skyscraper", u shfaq më 12 korrik, 2011. [59] Lovato shënoi debutimin e saj të parë top 10 në Billboard 100, si debuts "Skyscraper" në numrin 10. [60]Lovato gjthashtu ne vitin 2014 ka perfunduar turnin Neon Lights Tour qe bazohej ne albumin e saj DEMI.

Pas perfundimit Lovato ne shator te vitit 2014 do filloj turnin e saj boteror ne Amerike,pastaj ne Evrope ku turnin e kan organizuar fansat e saj me ane te aplikacionit SHAZAM.Ne fillim,ai turn u quaj Neon Lights EURO.Por qe me vone iu bashkangjit turnin boteror The DEMI World Tour.Lovao shprehet shume e emocionuar per kete turn pasiqe eshte hera e pare qe del ne turn boteror.

Albumi i parë i Lovatos është Don't Forget që u realizua më 23 Shtator, 2008. Ajo në javën e parë shiti gjithsej 89,000 kopje. Albumi i saj i dytë është Here We Go Again që u realizua më 21 Korrik, 2009. Në javën e parë ajo shiti gjithsej 108,000 kopje. Ndërsa albumi i saj i tretë është Unbroken.Albumi i katërt quhet D E M I në këtë album ajo ka përmbledhur të gjitha emocionet e saj dhe mesa duket qdo këngë i është kushtuar dikujt.P.sh "Nightingale" i ështe kushtuar një shoku të saj i cili ndërroi jetë në moshën 13 vjeqar,"Something that were not" i është kushtuar Niall Horan,"Without the Love" i është kushtuar Joe Jonas,"Warrior" i është kushtuar vetvetes,"really don't care" gjithashtu i eshte kushtuar Joe Jonas etj.Lovato ka punuar me shume artista te tjere.Ajo ka paralajmruar se do te punoj me kengtarin britanez Ed Sheeran.Gjithashtu ka punuar me kengtaren Cher Loyd e cila eshte emertuar edhe si single i Lovatos i cili do dale ne veren 2014.Singlet e saja Heart Attack,Give your heart a Break,Skyscaper,Let it Go,kane kaluar 100 milion views ne YOUTUBE.

Lovaot ka incizuar nje version tjeter te kenges LET IT GO nga filmi Frozen,ky version eshte pelqyer shume,pasiqe degjuesit e kane pershkruar Lovaton si me te pershtatshem per kendimin e kesaj kenge pasiqe lidhet me te kaluaren e saj.Lovato eshte shprehur shume e kenaqur me bashkpunimin e saj me Disney-n pas kaq shume vitesh.

Lovato ka paralajmruar edhe albumin e peste per te cilin ka thene se "do te jete diqka krejt tjeter,do te kete shume sukses,dhe shpresoj te jet gati ne vitin 2015 te dale".

Ajo shkroi këngën "For the love of a daughter" për babain e saj. Ajo ka pasur probleme me babain e saj.Lovato shkroi edhe shume kenge te tjera duke thene se "kjo eshte Jeta ime,ajo qe po shkruaj".Ajo ka pasur një lidhje me Wilmer Valderrama në vitin 2011.Ajo është katolike dhe lutet me bandën e saj para se të performojnë.Ajo kishte shoqëri me Selena Gomez duke e ditur se Lovato kërkoi Gomez të ulej e të ngjyrosnin me ngjyra.

Më 12 Mars, 2010 Lovato konfirmoi se isht në lidhje me Joe Jonas. Por më 24 Mars,2010 Lovato përmes Twitter konfirmoi se ajo dhe Joe nuk ishin më bashkë.Por në një intervistë Joe kishte thënë se Ai dhe Demi nuk e kishin të lehtë atë lidhje por ai tha gjithashtu se ende ishin miq.Në vitin 2010, Lovato për ditëlindjen e saj të 18 bleu një shtëpi në Los Angeles.Lovato gjithashtu kishte blerë një shtëpi në Toluca Lake.Ajo shtëpi kishte kushtuar 1.88 milion $ dhe e kishte blerë kur ishte vetëm 16 vjecare.

Në vitin 2010 ajo u shkëput nga Disney për të hyr në Rehabilitim për probleme fizike dhe emocionale.Ndërsa në vitin 2011 ajo u kthye në skënë dhe shkroi shumë këngë të reja ndër to ishin dhe hitet "Scyscraper" dhe "Give your Heart a break". Lovato ka një motër për të cilën se kishte ditur se ekzistonte,ajo është 30 vjece.Ka edhe dy motra te tjera.Ne vitin 2014 Demi Lovato u ribashkua me Wilmer Valderramen,por duke e mohuar kete fakt,pasiqe Lovato ka deshire qe jeten dashurore te mos e perziej me famen.por papritur ne skene dolen disa foto nudo te Lovatos te cilat tregonin pjese te trupit te saj dhe e komfirmonin lidhjen e saj dashurore me aktorin 34 vjecar Valderramen i cili eshte 12 vjet me i madh se ajo,por duket sikur Lovatos nuk i pengon kjo gje.

Në vitin 2008, Demi Lovato publikon albumin "Don't Forget".

Në vitin 2015, Demi Lovato publikon albumin "Confident".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat