Instagram-i censuroi gjoksin, shpërthen Madonna ndaj rrjetit social

Bota e Yjeve

Instagram-i censuroi gjoksin, shpërthen Madonna ndaj rrjetit social

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 06:58
Madonna

Këtë Ditë Falënderimesh, Madonna e vuri Instagramin për të ngarkuar censurën pasi platforma e mediave sociale hoqi një seri fotosh të saj që ekspozonin “një pjesë të vogël” të thithkës së saj.

Më 25 nëntor, këngëtarja ndau versionet e ringarkuara të fotove, ku shfaqet Madonna duke pozuar në shtrat me të brendshme të zeza.

Megjithatë, në postimin e ri, një emoji e vogël zemre është vendosur mbi gjoksin e saj në tre nga fotot.

“Po ripostoj fotografi që Instagrami hoqi pa paralajmërim apo njoftim”, ka shkruar Madonna në shfaqjen e rrëshqitjes. “Arsyeja që ata i dhanë menaxhmentit tim që trajton llogarinë time ishte se një pjesë e vogël e gjoksit tim ishte ekspozuar.”

Pas shpjegimit të saj, diva doli në aplikacion për trajtimin e pabarabartë të burrave dhe grave në aplikacion. Për shembull, një mashkulli i fotografuar pa këmishën e tij nuk do t’i hiqen fotot se është e pahijshme.

“Është ende befasuese për mua që jetojmë në një kulturë që lejon të tregohet çdo centimetër i trupit të një gruaje, përveç një thithke. Sikur kjo të jetë e vetmja pjesë e anatomisë së një gruaje që mund të seksualizohet. Thithka e gjirit që ushqen bebin”, ka shkruar ajo.

“A nuk mund të përjetohet thithka e një njeriu si erotike??!! Duke falenderuar që kam arritur të ruaj mendjen time të shëndoshë gjatë katër dekadave të censurës…… seksizmi……ageizmi dhe mizogjinia.”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madonna (@madonna)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat