Shqiptarët hynë në histori në grabitjen e bankës në Britani, ja çfarë ndodhi me njëri prej tyre

Diaspora

Shqiptarët hynë në histori në grabitjen e bankës në Britani, ja çfarë ndodhi me njëri prej tyre

Më: 22 shtator 2021 Në ora: 23:04
Grabitja

Lea Rusha i cili prej 15 vitesh ndodhej pas hekurave për grabitjen më të madhe në historinë e Britanisë së Madhe është liruar nga burgu duke paguar lirimin me kusht. Kur një grup burrash sulmuan Securitas dhe u larguan me 53 milion £ ata bënë historinë për grabitjen më të madhe ndonjëherë në Britani.

Kjo grabitje është cilësuar si e dyta më e madhja në të gjithë botën. Në vitin 2006 Colin Dixon menaxheri i bankës u rrëmbye teksa po ngiste një automjet Nissan.

Në grabitje u përfshi edhe Jetmir Buçpapa, një shqiptar nga Tropoja i cili kishte miqësi me Lea Rushan.

Image
Jetmir Buçpapa

Puna e tij ishte të organizonte gjetjen e shtëpisë së menaxherit të bankës.

Bucpapa, djali i një inxhinieri dhe një mësuese, kishte shkuar në Britaninë e Madhe 9 vite para grabitjes, për  një jetë më të mirë dhe ishte martuar me një grua angleze të cilën e kishte njohur në palestër. Ai punonte ndërkohë që fitonte para duke shitur kanabis.

Image
Ermir Hysenaj

Buçpapaj ishte njohur me Ermir Hysenajn, bashkëpunëtor në grabitje, në një kafe. Hysenaj ishte i brendshëm në sistemin e bankës dhe i jepte informacione bandës së tij duke filmuar pjesën e brendshme të depos duke përdorur një kamerë të vogël në brezin e tij.

Ai kishte shkuar në Britaninë e Madhe në rrugë ilegale që prej vitit 1999 dhe ishte kthyer mbrapsht 5 vite më vonë pas refuzimit të azilit. Por nuk hoqi dorë këtu. Hysenaj u kthye sërish dhe u martua me një angleze.

Image
Grabitja
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat