Puna me orar të plotë apo amësia/ 5 gra nga Zvicra, mes tyre edhe një shqiptare tregojnë përvojat, kritikat u vinë nga gratë e tjera

Diaspora

Puna me orar të plotë apo amësia/ 5 gra nga Zvicra, mes tyre edhe një shqiptare tregojnë përvojat, kritikat u vinë nga gratë e tjera

Nga: M.L. Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 10:14
Liridona Skovrcani është e lumtur që ka vazhduar punën edhe pas amësisë.

Komentet negative, kritikat dhe qortimet: Shumë nëna që punojnë ende duhet të justifikojnë veten për ngarkesën e tyre të punës shkruan 20 minuten, transmeton Bota Sot. Pesë gra ndajnë përvojat e tyre.

Ja se për çfarë bëhet fjalë

Nënat që punojnë sot kritikohen shpesh. Ndërkohë vërejtjet vijnë shpesh nga femra të tjera.

Ndryshe nga baballarët, nënat pritet të kujdesen për rritjen e fëmijës.

“Mendoj se njeriu duhet të ndalojë së dëshiruari t'ua diktojë modelin e familjes së tyre njerëzve të tjerë,” thotë doktoresha Livia Robustelli Saudan

Rasti i profesoreshës së ETH Rachael Garrett, e cila u kritikua vazhdimisht për punën e saj me orar të plotë, shkaktoi mjaft bujë. Shumë gra të tjera që u është dashur të përjetojnë diçka të ngjashme apo edhe të njëjtë kanë kontaktuar me 20 Minuten, përcjell “Bota sot”.

Këtu ato raportojnë për përvojat e tyre:

Liridona Skovrcani (29): “Më tha se isha nënë e keqe”

Image
“Me një pauzë të gjatë pas shtatzënisë, do të kisha gjetur përsëri punë të dobët ose vetëm të dobët”, thotë Skovrcani.

“Ish-vjehrra ime vazhdoi të më qortonte për punën time. Unë jam një nënë e keqe dhe mbi të gjitha jam egoiste dhe i vë interesat e mia para atyre të fëmijës tim. Kam dëgjuar shpesh akuza të ngjashme nga gra të tjera. Por e kundërta është e vërtetë. Edhe ish-partneri më mbështeti, në fund të fundit, ne mundëm të përballonim shumë udhëtime, pushime dhe dhurata për fëmijën tonë. Tani jam nënë beqare dhe e pavarur. Pa punën time të plotë në KV, do të kisha përfunduar në zyrën e mirëqenies sociale shumë kohë më parë. Me një pushim të gjatë pas shtatzënisë, do të kisha gjetur përsëri një punë të dobët ose vetëm të dobët.”

Linda Bleijenberg (46): "Kur një baba ulet në 80 për qind, ai brohoritet"

Image
“Për aq sa është Zvicra progresive në shumë fusha, vendi është aq i prapambetur për gratë kur bëhet fjalë për kombinimin e punës dhe familjes”, thotë Linda Bleijenberg. "Edhe paragjykimet e vjetruara vazhdojnë: modeli i gruas është ende ai i amvises dhe nënës së dashur".

“Që nga pushimi i lehonisë kam punuar 80 për qind. Por vërej se shumë njerëz nuk e miratojnë këtë, veçanërisht gratë e tjera. Më kanë pyetur nëse dua të vazhdoj të punë edhe pse kam fëmijë. Për aq sa është Zvicra progresive në shumë fusha, vendi është aq i prapambetur për gratë kur bëhet fjalë për kombinimin e punës dhe familjes. Paragjykimet e vjetruara vazhdojnë gjithashtu: Modeli i gruas është ende ai i amvisës dhe nënës së dashur.

Kur një baba ulet nga 100 në 80 për qind, brohoritet: Ua, sa i madh është ky baba. Një super baba, ai i kushton një ditë të plotë fëmijës së tij. Kjo tregon shumë për shoqërinë tonë. Për mua është e vërtetë, burri dhe djali im janë të lumtur - kjo është gjëja kryesore”.

E.S. * (44): "Burrat duket se janë më të emancipuar këtu"

“Unë jam nënë e gjashtë fëmijëve. Kur njerëzit e tjerë e dëgjojnë këtë, komenti i parë shpesh është: 'Por ti nuk punon, eh?' Fakti që unë drejtoj praktikën time, e cila përfshin shumë punë, sikur nuk iu pëlqen. Edhe burri im punon shumë, por asnjëherë nuk i është dashur të dëgjojë deklarata të tilla. Më duket interesante që këto vërejtje shpesh bëhen nga gra të tjera që duan të të bëjnë të ndihesh në faj. Nuk do t'i shkonte kurrë ndërmend një mashkulli të më pyeste pse punoj. Meshkujt duket se janë më të emancipuar këtu.

Në brezin e gjyshes sime, një numër jashtëzakonisht i madh i grave kishin ende një punë. Të gjithë kontribuuan dhe në të njëjtën kohë fëmijët u rritën nga e gjithë familja. Në brezin e prindërve të mi ky ishte përjashtim: papritmas gruaja duhej të qëndronte në shtëpi dhe të kujdesej për fëmijët. Por shumë njohuri dhe përvojë humbasin.”

Livia Robustelli Saudan (51): "Pavarësisht nëse jeni duke punuar 50 apo 100 për qind - ju dëgjoni saktësisht të njëjtat akuza"

Image
“Mendoj se njeriu duhet të ndalojë përpjekjet për t'ua diktuar modelin e familjes njerëzve të tjerë. Në fund të fundit, të gjithë e dinë më mirë se çfarë është më e mira për familjen e tyre, "thotë Livia Robustelli Saudan.

“Edhe pasi mbarova shkollën e mesme, më thanë se ishte e papërgjegjshme të studioja mjekësi pavarësisht se doja të bëja fëmijë. Më vonë, një drejtuese e administratës së shkollës më shpjegoi se si grua duhet ta vësh në dyshim nëse dëshiron të kesh fëmijë kur punon. Edhe pse kisha mundësi të merrja disa muaj leje të lehonisë pas lindjes. Megjithatë, pushimi normal i lehonisë zgjat "vetëm" 14 javë. Edhe vetë pacientët e mi më shikonin me sy të hapur kur kthehesha në punë 50 për qind të kohës. Pavarësisht ngarkesës së vogël: Ju dëgjoni saktësisht të njëjtat akuza si kur punoni 80 ose 100 për qind.

Gratë lejohen të votojnë, të studiojnë dhe të punojnë - por vetëm derisa të bëhen nënë. Kushdo që punon më pas vepron “në mënyrë të papërgjegjshme”. E kundërta është rasti: Nëse burrit i ndodh diçka ose divorcohemi, unë jam i pavarur dhe mund të kujdesem akoma për fëmijët e mi. Unë paguaj edhe taksa të mira, që sjellin më shumë te ardhura për komunën, kantonin dhe shtetin. Nuk është në interes të shoqërisë që trajnimi im të financohet deri në studime të shtrenjta dhe të mos punoj më pas. Mendoj se njeriu duhet të ndalojë përpjekjet për t'ua diktuar modelin e familjes së tyre njerëzve të tjerë. Në fund të fundit, të gjithë e dinë më së miri se çfarë është më e mira për familjen e tyre."

AT. (36): "Është e paimagjinueshme që babai të mund të kujdeset për fëmijën herë pas here"

“Kam dy vajza, 3.5 vjeç e 9 muaj. Me lindjen e parë u ktheva në punë pas 14 javësh leje lehonie, me lindjen e dytë u ktheva në zyrë pas 16 javësh. Mora kritika të shumta. Shumë prej tyre thanë se në fund të fundit ishte shumë herët. Çfarë më shqetëson tepër: Shumica e komenteve kanë ardhur nga femra të tjera. Në fund të fundit, unë nuk shkoj te nënat e tjera që t`i pyes pse nuk punojnë. Për mendimin tim, ky qëndrim kritik i grave ndaj njëra-tjetrës është absurd. Ajo që më në fund nevojitet është një ndryshim në kulturë dhe vlera, i cili - të paktën këtu në Zvicrën gjermanishtfolëse - nuk ka ndodhur ende”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat