Dom Lush Gjergji vizitojë Shtatoren gjigande të Gjergj Kastriot Skënderbeut, në Nju Jork

Diaspora

Dom Lush Gjergji vizitojë Shtatoren gjigande të Gjergj Kastriot Skënderbeut, në Nju Jork

Nga: Beqir Sina Më: 4 maj 2022 Në ora: 18:40
Pamje nga vendi i ngjarjes

Shtatorja e Heroit Kombëtar të Shqiptarëve Gjergj Kastriotit-Skenderbeut - i bashkohet Statujës së Shën Nenë Terezës në oborrin e Kishës, “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale-Nju Jork.

Shtatorja e Gjergj Kastriotit, e cila pritet të pëurohet së shpejti -mbasi të përfundojnë punimet e fundit që janë pjesë  të dekorit rrethues të shtatores , (shtrimi me pllaka dhe lulishtja për rreth saj) në oborrin panoramik të kishës “Zoja e Shkodrës”,  u vizitua dje nga Don Lush Gjergji, prift katolik shqiptar i Ipeshkvisë së Kosovës.

Shtatorja e Gjergjë Kastriotit - Skëndërbeut e cila ka dalë një gjë e jashtzakonshme, dhe ngrihet madhështore! në këtë ambjent të mrekullueshem, është donacion krejtêsisht privat , i vetëm një donatori dhe ai është Zef (Zekë) Gjon Kalaj, dhe,  ka kushtuar deri tani rreth 600 mijë dollarë.

Në këtë vizitë të rastësishme dje në Simposiumin pë Nëna Tetesen-  Don Lush Gjergjit ju bashkëngjiten me shumë gëzim dhe disa veprimtar të njohur të komunitetit, përfshirë edhe  Marash Nucullaj, nga Detroiti, tenori shqiptar në Boston - Bashkim Paçuku,  dhe, disa  artist të komunitetit shqiptar, si dhe një grup veprimtarësh të njohur nga Nju Jorku e shtet për rreth.

Kjo shtatore që ka përmasa gjigande është për nga madhësia (përmasat) e njëjtë me atë Shtatores së Skëndërbeut, në kalanë e Krujës.

Ajo thuhet se është vendosur me iniciativën e gazetarit Mustafë Halili, Kishës Katolike “Zoja e Shkodrës”, respektivisht udhëheqësve te saj Dom Pjetër Popaj, Toni Dedivanaj,  dhe bashkatdhetarë të tjerë, dhe pritet të përurohet nga fundi i gjashtë mujorit të dytë të këtij viti, në New York.

Kjo shtatore madhêshtore, shtatorja e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu në mënyrë simbolike,  është e vendosur në oborrin ballor para kumbanorês së kishës Zoja Shkodrës « ballë-përball » shtatores së të Shenjtes Nëna Tereze.

Dom Pjetër Popaj e deklarojë vendosjen e kësaj shtatoreje një vit më parë(shtator 2021) në 550 vjetorin e lindjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioit Skëndërbeut.

Ai pati thënë duke ngritur edhe një Meshë me këtë rast po atë ditë:  « Javën që kaloi kemi kremtuar festën e Shën Nenë Terezës e të premtën kemi vendosur shtatoren e Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, pothuaj dy shtylla të Kombit, në pikëpamje kombëtare, por edhe fetare. Falënderojmë Zotin por falënderojmë edhe donatorin e kësaj shtatoreje të cilën e kemi mbuluar tashti që mos të shihet deri sa të kompletohet krejt puna. Por është e njëjta shtatore, replika e shtatores që është në Krujë. »

Dom Pjetër Popaj : « Duke falënderuar pra, donatorin Zef (Zekë) Gjon Kalajn. Shtatorja ka dalë një gjë e jashtzakonshme, e shkëlqyeshme! »

Më tej duke përfunduar njoftimin e madh për komunitetin shqiptaro-amerikan në Nju Jork , dhe anë e mbanë Amerikës, Dom Pjetër Popaj, famullitari i Kishës Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës”, në provincën Scarsdale të Nju Jorkut në  fjalën e tij, ka thënë po ashtu:

« Kur të kompletohet shtatorja (e Gjergj Kastriotit-Skenderbe) ka me kenë edhe më e shëndritshme”

Njoftimi për ngritjen e shtatores së Heroit Kombëtar Gjergj Kastriotit – Skenderbe si dhe i emrit të donatorit për ngritjen e këtij monumenti, Z. Zek Gjon Kalajt, êshtë pritur me entuziazëm dhe me duartrokitje të ngrohta nga pjesëmarrësit në meshën e asaj dite.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat