Lazim Destani në takimin e Lidershipit Europian: Stabiliteti politik faktor me rëndësi

Diaspora

Lazim Destani në takimin e Lidershipit Europian: Stabiliteti politik faktor me rëndësi

Nga: B.S Më: 25 qershor 2022 Në ora: 07:00
Lazim Destani në takimin e Lidershipit Europian: Stabiliteti politik faktor me rëndësi

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare Z. Lazim Destani mori pjesë në Konferencën që u zhvillua dje dhe sot në ambientet e Parlamentit Britanik, keshtu te pakten njoftoi ne faqen zyrtare rrjetin social Facebook, zyra e tij e shtypit.

Ajo shkruajti se kjo Konferencë ka mbledhur së bashku Parlamentarë Britanikë, përfaqësues nga Ballkani Perëndimor e më gjerë, me synim, shqyrtimin e projektit mbi planifikimin e detajuar të një programi të punës ndër-partiake për ndërtimin e mbikëqyrjes parlamentare të politikës së sigurisë në Ballkan.

Ndersa vazhdoi se pjesëmarrës në këtë Konferencë janë Lordi George Robertson – ish-Sekretar Gjeneral i NATO-s dhe ish-Sekretar i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Lordi Broëne i Ladyton-it – ish-Sekretar i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar dhe Kryetar i Rrjetit të Lidershipit Europian, Parlamentarë të tjerë nga vendet e Ballkanit e të rajonit, si dhe përfaqësues nga sfera e biznesit.

Fjala hapëse dhe kryesore e Konferencës ishte ajo e Lordit Robertson, ndërsa nga temat kryesore që u prekën ishte ajo e sigurisë në rajonin e Ballkanit, – Situata aktuale në vendet e Ballkanit pas invazionit rus në Ukrainë.

Në darkën e organizuar pata rastin t’i përshëndes të pranishmit duke i falënderuar miqtë tanë ndërkombëtarë për përkrahjen e vazhdueshme që ata i japin vendeve të rajonit tonë të Ballkanit. Siguria dhe stabiliteti politik janë faktorë të rëndësishëm për bashkëpunimin dhe zhvillimin ekonomik të rajonit”  njofton faqja zyrtare ne rrjetin social Facebook, zyra  e shtypit e Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare Z. Lazim Destani .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat