U akuzua për kopjim, nusja shqiptare fiton betejën ligjore me kompaninë Zara

Diaspora

U akuzua për kopjim, nusja shqiptare fiton betejën ligjore me kompaninë Zara

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 06:55
Amber Kotrri

Pronarja e një butiku të vogël, Amber Kotrri thotë se ndihet e lumtur pasi fitoi betejën ligjore me gjigantin e modës, Zara. Amber Kotrri, e cila drejton House of Zana me bazë në Darlington, i kishin thënë që biznesi i saj ishte “konceptualisht identik” me atë të Zara-s.

Por, gjykata ka argumentuar se lidhja ishte shumë e parëndësishme. “Ka qenë më shumë se një vit dhe shumë stres në jetën time, në shtëpi, si nënë e tre fëmijëve të vegjël, si dhe në biznes, pasi ka pasur orë e orë të tëra për përgatitjen e dokumenteve të provave,” tha ajo.

“Ka qenë shumë stresuese – por ne fituam,” shtoi ajo. Zara kishte argumentuar se aplikacioni për markën tregtare House of Zana duhet të refuzohej sepse ishte shumë i ngjashëm në emër, gjë që mund të rezultojë në ngatërrimin e markës tregtare me një tjetër nga klientët.

Përfaqësuesja e Zara-s, Julia King, theksoi se mund të përbënte një “kërcënim serioz” për markën nëse tregu ishte i mbushur me marka që dukeshin dhe dukeshin të ngjashme. Kotrri, e cila është e martuar me shqiptar, e quajti kompaninë e saj në vitin 2019 sipas fjalës shqip “zanat”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat