Dr. Omer Xhemali vihet në krye të kardiokirurgjisë në Zvicër

Diaspora

Dr. Omer Xhemali vihet në krye të kardiokirurgjisë në Zvicër

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 13:25
Omer Xhemali

Kardiokirurgjia në Spitalin Universitar të Cyrihut (USZ) dhe ajo Spitalin e Qytetit (Triemlispital) do të jenë nën menaxhimin e përbashkët të Omer Dzemalit (Xhemalit) nga 1 dhjetori 2022.

Prandaj, 52-vjeçari përveç që do të punojë si Drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë në USZ, do të vazhdojë të punojë edhe si kryemjek Klinikës për Kardiokirurgji në Spitalin e Qytetit të Cyrihut.

Unifikimi i kardiokirurgjisë së Cyrihut ka kuptim nga pikëpamja mjekësore dhe ajo biznesore, thuhet në një deklaratë të dy spitaleve, shkruan medinside.ch.

Qëllimi i bashkëpunimit është përdorimi i sinergjive midis dy klinikave të kirurgjisë së zemrës në operacionet e përditshme. Kjo do të shprehet për shembull përmes shërbimeve të përbashkëta, rotacionit të stafit, raporteve të përbashkëta dhe trajnimeve.

Pikat e mëtejshme të bashkëpunimit do të përcaktohen bashkërisht në muajt në vijim. Ndërkaq, klinikat e kardiologjisë dhe kirurgjisë vaskulare të dy institucioneve nuk janë pjesë e bashkëpunimit.

Sipas njoftimit, vargu i shërbimeve për procedurat e planifikuara dhe urgjente kirurgjikale të zemrës do të vazhdojë të sigurohet në të dyja lokacionet me menaxhim të përbashkët. Dy spitalet e qytetit të Cyrihut kanë punuar së bashku prej disa vitesh si pjesë e Aleancës së Kardiokirurgjisë së Cyrihut.

Qëllimi i deklaruar ishte promovimi i bashkëpunimit më të ngushtë.

Prof. Dr. Omer Xhemali po vihet kështu në krye të gjithë kardiokirurgjisë së Cyrihut, që është një ndër qendrat më të avancuara të kësaj fushe në Evropë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat