Kishin fshehur një ton kokainë në pjesën e poshtme të anijes, arrestohen 4 shqiptarë në Itali

Diaspora

Kishin fshehur një ton kokainë në pjesën e poshtme të anijes, arrestohen 4 shqiptarë në Itali

Më: 18 janar 2023 Në ora: 17:11
Foto ilustrim

Një ton kokainë e fshehur në pjesën e poshtme të anijes është sekuestruar nga policia italiane në portin e Savonës.

Droga u gjet nga zhytësit nga Seksioni i Operacioneve Detare të Savonës.

Ndaj personave të panjohur u sekuestruan 741 copë kokainë, të ambalazhuara në 26 mbështjellës celofani, të fshehura me zgjuarsi në “karinat” e motorëve të varkës, me një peshë totale rreth një ton.Operacioni është zhvilluar që më 2 janar, i cili bëri të mundur arrestimin e katër shqiptarëve dhe sekuestrimin e 3.5 kuintaleve kokainë.

Të katër ishin të befasuar në një strukturë akomodimi në Celle Ligure (Savona). Pas arrestimit të shqiptarëve, Guardia di Finanza kishte mësuar për mbërritjen në portin e Savonës të një ngarkese tjetër me lëndë narkotike në një anije tregtare me flamur të Hong Kongut, e cila u nis nga porti i Santos në Brazil më 30 dhjetor. Kjo është arsyeja pse u aktivizua monitorimi i ngarkesave.

Dje në mëngjes mbërritja në portin e Savonës dhe Blitz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat