Mediat britanike jehonë shqiptarit të famshëm në Tik Tok: Mashtruesi i dëbuar vetëquhet mbret, vëllai djeg makinën

Diaspora

Mediat britanike jehonë shqiptarit të famshëm në Tik Tok: Mashtruesi i dëbuar vetëquhet mbret, vëllai djeg makinën

Më: 1 shkurt 2023 Në ora: 21:40
Aleksander Vishaj

Në Shqipëri njihet si një personazhet më të njohur në rrjetin social në TikTok, por për britaniken e "The Sun", Aleks Vusha është mashtrues shqiptar i ekstraduar nga Britania e Madhe për të vuajtur dënimin për një bastisje të dhunshme në shtëpi, i cili herë pas here kthehet në vendin ishullor dhe pozon me Lamborghini. 

Aleksander Vishaj, 33 vjeç, u deportua nga Britania e Madhe në vitin 2021 për t'u përballur me akuzat për vjedhje dhe dëmtime kriminale në Gjermani. Ai kreu tre muaj burg në Gjermani, për t'u kthyer më pas në Shqipëri. Por në vendin tonë, sipas TheSun, e ka transformuar imazhin e tij, duke u vetëquajtur "Mbreti i TikTok", ndërsa në faqen e tij mburret se jeton si një yll rock-u në Mbretërinë e Bashkuar.

Hajduti i dënuar Vishaj, 33 vjeç, pretendon se ka hequr dorë nga krimi dhe këmbëngul se financon stilin e jetës së tij si një lojtar profesionist pokeri, videograf dhe "folës motivues". Ndërkohë që ai ka shfaqur pasurinë e tij me rrobat e tij "firmato", teksa pozon mbi Lamborghini Gallardo Spyder, të regjistruar në Britani, me vlerë 70,000 £.

"Është e paqartë nëse mashtruesi aktualisht po drejton makinën sportive të bardhë, që i kap 195 mph," shkruan TheSun.

Vishaj postoi një video javën e kaluar nga një apartament luksoz në Londër, ku kishte vendosur në një kolonë zanore rap, duke bërë thirrje për mbështetje nga bashkëqytetarët shqiptarë që ta mbështesnin në një lojë pokeri online. Por kulmi arriti kur humbi lojën me një arab. Kjo humbje solli një "marrëzi", pasi vëllai i tij Dorian (i njohur si Dor Vishaj)  tha në internet se ishte aq i sigurt në aftësitë e kumarit të vëllait të tij, saqë do të digjte Mercedesin e tij prej 54,000 £ live online nëse Vishaj humbiste.

Vëllai i tij humbi dhe makina tip ML u dogj online. Të gjithë shqiptarët e kanë parë videon, por duket se më shumë u ka bërë përshtypje britanikëve, që e thonë hapur mendimin për Vishajn dhe të vëllanë, ndërkohë që Shqipëri titullohet dhe dëgjohet nga mijra të rinj në rrjetet e tij sociale. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat