“Mos u shqetësoni, njerëzit që u mbytën s’ishin klientët tanë”- Media britanike kontakton kontrabandistët shqiptarë

Diaspora

“Mos u shqetësoni, njerëzit që u mbytën s’ishin klientët tanë”- Media britanike kontakton kontrabandistët shqiptarë

Më: 13 gusht 2023 Në ora: 16:40
Foto ilustrim

Kontrabandistët vazhdojnë të reklamojnë kalimet e rrezikshme të Kanalit për emigrantët, pavarësisht se 6 persona humbën jetën pasi një varkë u mbyt në La Mansh, shkruan Daily Mail.

Tabloidi britanik ka bërë një hulumtim në rrjetet sociale dhe ka zbuluar se dhjetëra reklama që ofronin udhëtime me varka të vogla në Britani janë në TikTok dhe Instagram.

“Banditë që rrëmbejnë para që përpiqen të joshin klientët me garanci sigurie. Njëri i tha një gazetari të fshehtë të Mail të dielën se nuk do të vuanim fatin tragjik të atyre që vdiqën nëse paguanim 3000 £ për një udhëtim nga Calais në Dover”, shkruan gazeta britanike, e cila vijon duke shkruar “Kur ngritëm shqetësimin për varkën që u mbyt, ata na thanë: ‘Jo të gjithë u mbytën. Ne bëjmë udhëtime çdo ditë, shumica prej tyre të suksesshme. Deti do jetë super i qetë. Eja tani!’

Një kontrabandist shqiptar- shkruan gazeta- që ofronte kalime, postoi në tik tok pamjet e emigrantëve që tërhiqnin zvarrë një varkë të vogël të zezë në Kanal nga Franca disa orë përpara nisjes së udhëtimit.

Kur gazetari ynë i fshehtë u dërgoi mesazh, ata thanë se po dërgonin varka çdo ditë. Ndërsa shqetësimit mbi sigurinë ata iu përgjigjën: ‘Mos u shqetëso. Njerëzit që u mbytën nuk ishin klientët tanë. Ne takuam njerëz mbrëmë, pa problem. Askush nuk u mbyt, të gjithë mbijetuan’.

Të pyetur nëse e dinin pse ishte mbytur anija tragjike, ata thanë: “Nuk e di. Thjesht i pafat.’

Një person në komunitetin shqiptar të Britanisë së Madhe tha: ‘Kontrabanduesit e njerëzve kanë reklamuar lirisht biznesin e tyre fitimprurës në mediat sociale për një kohë të gjatë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat