Çmenduria e një kampionatit në vitin 1993-1994, Prishtina e Flamurtari shtyheshin fyt për fyti

Futboll

Çmenduria e një kampionatit në vitin 1993-1994, Prishtina e Flamurtari shtyheshin fyt për fyti

Nga: Kemajl Goca Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 19:30
Flamurtari

Në fusha të improvizuara, disa ishin me pak bari e me pluhur, e kur binte shi i mbyste balta, në dimrin e acartë ishte edhe më vështirë që të luhej, por cilësia nuk mungonte në sfidat që u zhvillonin në Kampionatin e Kosovës, Grupi i Prishtinës në edicionin 1993-1994.

Në Llukar e në Dumnicë, në Lismir e Raskovë, në fushën te Kosova B në Kastriot e në Miradi të Epërme etj. u zhvilluan ndeshje interesante. 

Siç dihej kampionati ndahej në katër grupe, i Prishtinës, Gjakovës, Mitrovicës e Ferizajt.

Image

Tabela e grupit të Prishtinës, 1993-1994

Në fund luhej play-off-i, kampionët dhe nënkampionët e grupeve luftonin për titull. Në Grupin e Prishtinës, Prishtina dhe Flamurtari luftonin fyt për fyti për kreun e tabelës. Prishtina përfundoi e para me 32 pikë por në saje të goldallimit la pas Flamurtarin po me 32 pikë.   

Në Grupin e Prishtinës garonin Prishtina, Flamurtari i Prishtinës, Besëlidhja e Prishtinës, 2 Korriku i Prishtinës, Kosova e Prishtinës, Ramiz Sadiku i Prishtinës, Llapi i Podujevës, Liria e Fushë Kosovës, Shkëndija e Llukarit dhe Elektroekonomia e Kastriotit.   

Play‑offi
Gjysmëfinalet

Kitka ‑ Flamurtari 0:1
Dukagjini ‑ Feronikeli 3:1

Finalja
Dukagjini ‑ Flamurtari 1:0

Kampioni i Kosovës për vitin 1993/94 KF Dukagjini nga Klina 
Fitues i Kupës 93/94 KF Prishtina
Fitues i Superkupës  Dukagjini

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat