Gjermania eliminohet, në finale Danimarka - Franca

Hendboll

Gjermania eliminohet, në finale Danimarka - Franca

Nga: K. G. Më: 26 janar 2024 Në ora: 22:40
Pamje nga ndeshja

Pas një pjese të dytë fantastike, Danimarka ka arritur të thyejë rezistencën e gjermanëve dhe të festojë një triumf të madh me rezultat 29:26 (12:14). 

Danimarka është kualifikuar në finalen e madhe të Kampionatit Evropian. 

Hendbollistët e selektorit Jacobsen, pas deficitit që patën në pjesën e parë, luajtën shumë më mirë në sulm, portieri Nielsen bëri pritje të shkëlqyeshme, tetë, të cilat mjaftuan për një triumf dhe një vend në finalen e madhe.

Një enigmë e pazgjidhur për mbrojtjen daneze ishte i riu Uschins, i cili ishte një nga nismëtarët kryesorë të ecurisë 3:0 pas së cilës Gjermania arriti në epërsinë më të lartë prej +3 gola, 13:10 në minutën e 28-të. Në fund,

Danimarka e ngushtoi në një gol dhe rezultati 14:12 për gjermanët.

Pitlik dhe Landin shënuan në fillim të pjesës së dytë dhe u barazua rezultati 14:14. 

Danezët dominojnë fushën. Hansen me një gjuajtje nga 7 - metërshi solli plus tre gola për kombëtaren daneze, 18:21 në minutën e 45-të.. 

Pas dy gabimeve të gjermanëve, rezultati 21:26. Kolbacher shënoi në 26:28, por Hansen i zgjodhi të gjitha dyshimet për në finale me një gol.

Danimarka fitoi me 29:26 dhe u kualifikua në finale ku do të përballet me skuadrën franceze.

Të danezët Jacobsen, Hansen dhe Pitlik shënuan nga pesë gola, ndërsa i riu Uschins ishte i shkëlqyer në kombëtaren gjermane me pesë gola.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat