Epopeja e Familjes Jashari!

Kosova

Epopeja e Familjes Jashari!

Nga: Fatmir Bajraj Më: 5 mars 2021 Në ora: 19:01
Prekaz

E namit dhe lavdisë, e sakrificës sublime për liri, dinjitet e atdhe!

Rënia heroike e guerilës së Ademit dhe e Familjës Jashari, pason rënien heroike të guerilës së Zahir Pajazitit  dhe i paraprin rënies heroike të Sali Çekut n'krye të levizjës së armatosur të Republikës së Kosovës.

Janë rrënjët zingjirë që plotësojnë dhe pëmbushin njëra-tjetrën dhe i japin kuptim tërësisë, duke i dhënë jehonë kushtrimit anëmbanë atdheut në luftën për liri dhe idealin e brezave.

E githë kjo n'kudër të levizjës nacionale t'shqiptarëve të Kosovës për liri e pavarësi të prirë nga arkitekti  i saj, Presidenti historik Rugova!

Rrënjët lapidare që ndryshuan epokën, që ndryshuan fatin e shqiptarëve të mbi një shekulli robërie, nënshtrimi e poshtërimi, por jo edhe dorëzimi, përkundrazi!

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat