Edhe Lekaj i thotë disa fjalë për liturgjinë serbe në Prishtinë

Kosova

Edhe Lekaj i thotë disa fjalë për liturgjinë serbe në Prishtinë

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 23:11
Pal Lekaj

Nënkryetari dhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka reaguar pas mbajtjes së liturgjisë serbe në Kishën e kontestuar në oborrin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë se sot Qeveria Kurti lejoi të shkelet dinjiteti i shtetit tonë.

Lekaj tha se një tempull fetar nuk mund të këtë themelet mbi fashizmin e Kasapit të Ballkanit.

“Sot Qeveria Kurti lejoi të shkelet dinjiteti i shtetit tonë, duke i hapur dyert një objekti që vetëm Millosheviçi pretendonte se është fetar. Të gjithë e dimë, se një tempull fetar e i paqes nuk mund të ketë temele mbi idetë fashiste të kasapit të Ballkanit”, ka shkruar Lekaj.

Ai ka thënë se objekti i Kishës në kampusin e UP-së nuk ësht objekt fetar.

“Andaj, një objekt i tillë nuk është asesi fetar dhe nuk i ndihmon lirisë fetare në Kosovë”, ka shtuar Lekaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat