Edhe Lekaj i thotë disa fjalë për liturgjinë serbe në Prishtinë

Kosova

Edhe Lekaj i thotë disa fjalë për liturgjinë serbe në Prishtinë

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 23:11
Pal Lekaj

Nënkryetari dhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka reaguar pas mbajtjes së liturgjisë serbe në Kishën e kontestuar në oborrin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë se sot Qeveria Kurti lejoi të shkelet dinjiteti i shtetit tonë.

Lekaj tha se një tempull fetar nuk mund të këtë themelet mbi fashizmin e Kasapit të Ballkanit.

“Sot Qeveria Kurti lejoi të shkelet dinjiteti i shtetit tonë, duke i hapur dyert një objekti që vetëm Millosheviçi pretendonte se është fetar. Të gjithë e dimë, se një tempull fetar e i paqes nuk mund të ketë temele mbi idetë fashiste të kasapit të Ballkanit”, ka shkruar Lekaj.

Ai ka thënë se objekti i Kishës në kampusin e UP-së nuk ësht objekt fetar.

“Andaj, një objekt i tillë nuk është asesi fetar dhe nuk i ndihmon lirisë fetare në Kosovë”, ka shtuar Lekaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat