Xhafer Gashi shpalos programin për mjedisin, parasheh 5 projekte madhore

Kosova

Xhafer Gashi shpalos programin për mjedisin, parasheh 5 projekte madhore

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 21:16
Xhafer Gashi

Kandidati për kryetar të Obiliqit nga Inciativa Qytetare, Xhafer Gashi ka shpalosur programin për mjedisin.

Gashi parasheh 5 projekte të rëndësishme si:

1. Vazhdimin e projektit të koongjenerimit (ngrohjes qendrore)

2. Menaxhimin e cilësisë së ajrit

3. Impiantet e ujërave të zeza

4. Klasifikimi i mbeturinave

5. Rritja e hapsirave gjelbëruese.

Postimi i plotë:

#Bashkë për mjedisin Përkushtimi ynë në rritjen e hapësirave gjelbëruese është i pandalshëm, ne kemi ndërtuar 14 parqe të reja, në hapësira të cilat ishin deponi ilegale të mbeturinave. Kemi krijuar hapësira të përshtatshmë për të gjitha grupmoshat.

Në platformën qeverisëse #Bashkë, kemi përcaktuar pesë shtyllat kryesore ku do të bazohet strategjia e mjedisit:

1.Vazhdimi i projektit të Koogjenerimit (ngrohjes qendrore),

2.Menaxhimi i cilësisë së ajërit,

3.lmpiantet e ujërave të zeza,

4.Klasifikimi i mbeturinave,

5.Gjelbërimi ruajtja dhe rritja e sipërfaqeve gjelbéruese (parqe, sheshe, mobileri urbane).

Parqet- projektet kapitale

1.Parku në Lajthishtë,

2.Parku në Haden e Re,

3.Parku në Graboc,

4.Parku në Mazgitin e ulët tek lagjja Haziri,

5.Parku në Breznicë,

6.Projekti për eko-ulëset me sistem gjelbërimi i paraparë në hapësirat publike, sheshe, parqe e shkolla,

7.Vazhdimi i trajtimit të shtretërve të lumenjeve në territorin e komunës së Obiliqit,

8.Vazhdimi i projektit të brezit të gjelbërt, shtigjeve të biçikletave deri tek rrethrrotullimi në Shkabaj, prej qendrës së qytetit të Obiliqit deri tek projekti aktual,

9.Ndërtimi i shtigjeve të biçikletave prej qytetit tė Obiliqit tek fshati Milloshevë,

10. Parku te banesat sociale, (infrastruktura komplete, parkingjet dhe rruga). Jemi #bashkë dhe jemi të parët për Obiliqin. Xhafer Gashi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat