Kaq persona po marrin trajtim për COVID-19 në ShSKUK

Kosova

Kaq persona po marrin trajtim për COVID-19 në ShSKUK

Më: 3 janar 2022 Në ora: 12:09
Ilustrim

Shërbimi Klinik dhe Universitar në raportin e tij ditor rreth gjendjes së pacientëve të cilët janë të shtrirë nëpër klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e tjera të përgjithshme.

Bënë të ditur që në ShSKUK, aktualisht janë të shtrirë dhe duke marr trajtim 35 persona kurse 5 prej tyre janë duke marr trajtim për COVID-19, pas konfirmimit të tyre si të infektuar dhe pozitiv me këtë sëmundje.

“Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë të shtrirë 35 pacientë, prej tyre 5 të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 30 të tjerë post-Covid”, thuhet në raportin e  ShSKUK.

Në kuadër të kësaj shumica e pacientëve post-COVID janë u trajtuar në Klinikën e Pulmologjisë 29 pacientë,  kurse në Infektivë vetëm 2 pacient.

Po ashtu sipas këtij Shërbimi, me oksigjeno-terapi janë 6 pacientë, kurse  në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive 1 pacient.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat