VOA: Rëndohet situata me COVID-19 në Kosovë

Kosova

VOA: Rëndohet situata me COVID-19 në Kosovë

Më: 26 janar 2022 Në ora: 17:29
Qendra për testim për COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë konfirmuan të mërkurën 4 mijë e 397 raste të reja të të prekurve nga COVID-19, numri më i lartë i regjistruar në një ditë që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit 2020.

Rastet e reja u konfirmuan pas 16 mijë e 307 testimeve që i bie se afro 27 për qind e të testuarve dolën të infektuar.

Autoritete thanë se pothuajse të gjitha rastet e reja janë të prekur nga varianti Omicron i koronavirusit, i cili sipas studimeve është më ngjitës sesa variantet tjera, por duket se shkakton më pak probleme shëndetësore.

Nga e hëna qeveria vendosi masa kufizuese për të frenuar zgjerimin e shkallës së infektimeve dhe deri më 4 shkurt ndalohet lëvizja e qytetarëve nga ora 22:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit, ndërsa kafenetë e restorantet do të punojnë deri në orën 21:00. Me masat e reja çdokush që hyn në Kosovë, duhet të jetë vaksinuar me tri doza vaksine apo me dy doza dhe të paraqesë një test negativ.

Masat u kritikuan nga opozita por edhe nga qytetarë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, që përballen me vështirësi udhëtimi.

Autoritetet në Prishtinë po u bëjnë thirrje qytetarëve që të vaksinohen. Sipas ministrisë së Shëndetësisë mbi 830 mijë qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë, ndërsa 65 mijë kanë marrë një dozë përforcuese./voa

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat