Shaban Jashari në Drenicë, hambarët i kishte plotë me drithë

Kosova

Shaban Jashari në Drenicë, hambarët i kishte plotë me drithë

Skënder Karaçica Nga Skënder Karaçica Më 28 janar 2022 Në ora: 21:22
Shaban Jashari

Kur e ke bukën, je më i fortë para hasmit - kështu thonë në Drenicë.

Shaban M.Jashari, kryefamiljar i familjes në Prekazin historik, ishte punëtor i madh dhe tokën e tij e punonte pëllëmbë për pëllëmbë.

Hambarët e tij ishin plotë me drithë, me bukën e motmotit dhe siç thuhet në Drenicë, hambarët e tij kanë dhënë bukë për të tjerët në nevojë...!

Në kujtim dhe në lavdinë e familjes Jashari në Drenicë, që e ndryshoi dhe i dha kahje të re kombëtare historisë së Kosovës, ne të gjallët duhet të marim shembull dhe amaneti i tij, Tokën e bukës të punojmë pëllëmbë për pëllëmbë dhe hambarët të mbushën më bereqetin e Tokës bukanike të Kosovës...!

Kur e ke bukën, je më i fortë para hasmit...!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat