Sot mot me diell, nesër vranët dhe me shi

Kosova

Sot mot me diell, nesër vranët dhe me shi

Më: 15 prill 2022 Në ora: 06:02
Ilustrim

Mot me diell dhe pjesërisht i vranët do të vazhdoj të mbajë gjatë këtyre dy ditëve të parashikimit.

Kështu ka njoftuar Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) sipas të cilit vranësirat në pjesën perëndimore dhe veriperëndimore të Dukagjinit, ditën e shtune, kanë mundesi të shoqërohen me reshje shiu.

Vlerat minimale të temperaturave do të lëvizin ndërmjet 1-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15- 24 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe jugperendimit me shpejtësi 1-5m/s.

Indeksi UV do të jetë i lartë, prandaj këshillohen qytetaret që kanë probleme me sëmundje kronike, të mos ju ekspozohen rrezeve direkte të diellit nga ora 10-17, kurse sa i përketë kushteve agrometeorologjike, ato vazhdojnë të mbeten të mira.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat