Këto vende do të mbesin pa energji elektrike

Kosova

Këto vende do të mbesin pa energji elektrike

Më: 12 maj 2022 Në ora: 16:54
Ilustrim

KEDS ka njoftuar se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vende deri në nëntë orë.

Në njoftimin e KEDS thuhet se këtë ndërprerje do të bëhen përshkak të punimeve në rrjet, punime të domosdoshme për siguri të sistemit, punime në projekte investive  si dhe punime me palët e treta.

Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet:

13.05.2022

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Prishtinë

1.

NS 35/10  kV Koliq do të ndërprehet:

Dalja 10kV Keqekollë Hajkobillë  (kodi: 14016004 )  nga ora 10:00 deri në ora  14:00

Vendet: Keqekollë, Prapashticë, Hajkobillë, Dabishevc dhe Mutivodë.

Arsyeja: Ndërrimi i shtyllave dhe izolatorëve.

Peja

1.

NS 110/10  kV Deçan do të ndërprehet:

Dalja 10kV Juniku (kodi: 53000007 )  nga ora 10:00 deri në ora  14:00

Vendet: rrugët: Lagjja Agim Ramadani, Lagjja Dëshmorët e Kombit, Kompleksi Banesor; fshatrat: Baballoq, Dranoc, Gacaferrë (një pjesë), Lloqan, Pobergjë, Polanë, Prilep, Rastavicë, Sllup, Voksh dhe Junik.

Arsyeja: Ndërrimi i shtyllave të dëmtuara të tensionit të mesëm.

Gjakovë

1.

NS 110/35/10  kV Rahovec do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qyteti 1  (kodi: 82000003 )  nga ora 11:00 deri në ora  15:00

Vendet: rrugët: 486 Xhelal Hajda-Toni, 487 UÇK-së, 489 Avdullah Bugari, 490 Gëzim Hamza-Piktori, 492 Agom Çelaj, 493 Hasan Prishtina, 495 Dëshmorët e Pashtrikut, 496 Mexhit Mustafa, 503 Skënder Rexhepi, 504 Eshrafedin Kastrati, 505 Sadedin Hajda, 506 Milaim Krasniqi, 508 Xhafer e Samir Nurkasa, 509 Gëzim Mullaabazi, 510 Bujar Thaqi, 511 Migjeni, 512 Ali Sokoli, 514 Bajram Veliu, 516 Vëllezërit Haradinaj, 518 Ilmi Morina, 524 Kuvendi i Lezhës, 525 Kuvendi i Manastirit, 532 Bekim Isma, 536 Mic Sokoli, Feim e Bedrush Gashi, 538 Milaim Morina, 539 Haxhi Zeka, 541 Dëshmorët e Zatriqit, 542 Musë Rahoveci, 543 Dalip Behra, 544 Shkelzen e Luan Krasniqi, 545 Ismail e Besim Gashi dhe 548 Mark Sopjani.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, ndërrimi i shtyllave të dëmtuara në Pagarushë dhe ndërrimi i transformatorit të mbingarkuar në TS – Pagarusha III.

Ferizaj

1.

NS 35/10  kV Shtime do të ndërprehet:

Dalja 10kV Carraleva  (kodi: 41046004 )  nga ora 10:00 deri në ora  15:00

Vendet: Rrugët: 2 Korriku (një pjesë), Anton Çetta (një pjesë), e Tiranës, Milaim Beha, Ruzhdi Salihu (një pjesë), Skenderbeu, Sylejman Vokshi (një pjesë), Wiliam Walker. Fshatrat: Belincë, Caralevë, Greiçec (një pjesë), Karaçicë (një pjesë), Llanishtë (një pjesë), Pjetërshticë, Rancë (një pjesë), Topillë (një pjesë) dhe Zborc.

Arsyeja: Zëvendësimi i shtyllave të thyera me të rejat, ndërrimi i përçuesve, ndërrimi i izolatorëve, riparimi i shtyllës ku mundet të riparohet dhe ndërrimi i konzollave ku ka nevojë, etj.

Gjilan

1.

NS 35/10  kV Artana do të ndërprehet:

Dalja 10kV Kolonia e Vjetër   (kodi: 60024001 )  nga ora 11:00 deri në ora  15:00

Vendet: Fshatrat: Jasanovik, Kllobukar (një pjesë), Koloni, Koloni e Vjetër, Koloni e Re, Plavica (një pjesë) dhe Tullar (një pjesë).

Arsyeja: Zëvendësimi i shtyllave të drurit me të betonit dhe ndërrimi i izolatorëve, dhe ducimi i shtyllave të tensionit të mesëm.

Prizren

1.

NS 35/10  kV Zhuri do të ndërprehet:

Dalja 10kV  Dobrusht Gorozhup   (kodi: 30035008 )  nga ora 11:00 deri në ora  15:00

Vendet: Fshatrat: Dobrushtë, Gorozhup dhe Planejë.

Arsyeja: Revizion ne LP 10kV, ndërrimi/përforcimi i shtyllave të dëmtuara.

2.

NS 35/10  kV Dragash do të ndërprehet:

Dalja 10kV  Restelica  (kodi: 30036002 )  nga ora 09:00 deri në ora  16:00

Vendet: fshatrat: Glloboçicë, Krushevë, Kukjan, Lubovishtë, Mlikë, Orqushë, Restelicë, Vranishtë dhe Zlipotok.

Arsyeja: Pastrimi i linjave shpërndarëse nga vegjetacioni.

14.05.2022

Punime në projekte investive

Mitrovicë

1.

TS 110/10(20) kV Skenderaj do të ndërprehet:

Dalja 10kV Turiqevci (kodi: 74000006)  nga ora 09:00 deri 18:00.

Vendet: fshatrat: Açarevë, Burojë, Burojë-Lagja: Beqani, Duraku, Haliti, Hoti, Kastrati, Man Hajdini, Shala, Thaqi dhe te Xhamija, Izbicë, Izbicë-Lagja Bajra, Klladernicë (një pjesë), Klinë e Ulët (një pjesë), Kopiliq, Kopiliq- Lagjja: e Marinëve, Hatalaku, Kadrija, Kuqani, Smaka dhe Veseli, Kopiliq i Epërm, Kopiliq i Poshtëm, Turiçevc, Turiçevc-Lagjja: Abazi, Ali Obrija, Halimi, Hoti dhe Lutani, Llaushë, Llaushë-Lagjja: Ajet Haziri, Aliqku, Bibaj, Bekteshi, Berisha, Bimbashi, Gashi, Haziraj, Lani, Qerimi, Rrecaj, Gecajve,Shabani, Shatri, Sylani, Tropëve, Zejnullahu dhe Zyrani, Rakincë, Resnik (një pjesë) dhe Vojnik.

Arsyeja: Ngritja e shtyllës SHB të tensioni të mesëm, demontimi i përçuesit ekzistues, demontimi i konzollave ekzistuese, demontimi i transformatorëve të vjetër, montimi i transformatorëve të rinj, shtrirja e përçuesit të ri, montimi i konzollave metalike, montimi i izolatorëve, tokëzimi i shtyllave të tensionit të mesëm, si dhe elementet tjera përcjellëse.

14.05.2022

Punime nga palët e treta

Prishtinë

1.

Nga NS 110/10 kV Prishtina 3  do të ndërprehet:

Dalja 10 kV  Arberia 2/1( kodi: 12000037) prej orës 09:00-09:20 dhe prej orës 15:50-16:00 .

Vendet: rr.Halim Spahia ( një pjesë), rr.Ferid Curri( një pjesë), Mini max, Pushkolli sh.p.k, Akea, Mab sh.p.k, Reka commerce, Vëllezërit Berisha, As-project, rr. Ahmet Krasniqi, Kushtrim (Shefki) Gashi, A&F Construction.

Arsyeja: Krijimi i kushteve të punës pa tension, manipulim me ndarësit e tensionit të mesëm.

2.

Nga NS 110/10 kV Prishtina 3  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qafa   (kodi: 12000011)  nga ora 09:00-09:20 dhe 15:50-16:00

Vendet: rrugët Fehmi Agani (një  pjesë) dhe UÇK (një  pjesë).

Arsyeja: Krijimi i kushteve të punës pa tension, manipulim me ndarësit e tensionit të mesëm.

3.

Nga NS 110/10 kV Prishtina 3  do të ndërprehet:

TS 10/0.4 kV Bujar Berisha NSH “Vëllezërit Berisha”   (kodi: 12000012194)  nga ora 09:00-16:00

Vendet: Vëllezërit Berisha.

Arsyeja: Punët qe duhet te kryhen sipas PEE dhe Projektit te aprovuar, si dhe rekomandimeve nga komisioni i pranimeve teknike.

4.

Nga NS 110/10 kV Prishtina 2  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Nr 4  (kodi: 11000075)  nga ora 11:00-11:15  dhe 13:45-14:00

Vendet: Një pjesë e rr. Isa Kastrati, një pjesë e rr. Sali Nivica, një pjesë e rr.Gazmend Zajmi, një pjesë e rr. Enver Maloku, rr. Ndue Përlleshi, një pjesë e rr. Jakov Xoxa, një pjesë e rr. Ahmet Korenica.

Arsyeja: Realizimi i sistemit  hyrje – dalje 10kV, sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe projektit të aprovuar, si dhe rekomandimeve nga komisioni i pranimeve teknike.

5.

Nga NS 110/10 kV Prishtina 7  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Nr 4  (kodi: 19000075)  nga ora 11:00-11:15  dhe 13:45-14:00

Vendet: Rr.Malush Kosova, rr. Muhamet Qami, rr.Ahmet Gashi, rr. Ernest Koliqi, rr.Prekazi, një pjesë e rrugës Muharrem Fejza.

Arsyeja: Realizimi i sistemit  hyrje – dalje 10kV, sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe projektit të aprovuar, si dhe rekomandimeve nga komisioni i pranimeve teknike.

Peja

1.

Nga NS 110/10 kV Deçan  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Isniqi  (kodi: 53000008)  nga ora 10:30-14:30.

Vendet: Fshati Isniq.

Arsyeja: Punët që duhet të kryhen sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe projektit të aprovuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat