Shqetësimet e për ujin e pijes në Deçan, Ramosaj thotë se gjendja është nën kontroll

Kosova

Shqetësimet e për ujin e pijes në Deçan, Ramosaj thotë se gjendja është nën kontroll

Më: 16 maj 2022 Në ora: 08:09
Ilustrim

Të reshurat para disa dite në komunën e Deçanit, kanë shkaktuar turbullim të ujit të pijes në disa fshatra të kësaj komune, gjë që ka shqetësuar qytetarët.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar dje se me kërkesë të ndërmarrjes regjionale “Hidro-Drini” në Pejë, janë marrë mostra të ujit të pijes nga disa fshatra të Deçanit për kryerjen e analizave.

Lidhur me këtë, kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj ka njoftuar se nuk ka nevojë për shqetësim pasi “gjendja është nën kontroll”.

“Në komunën e Deçanit ditët e fundit ka pasur reshje të shpeshta të shiut dhe meqë komuna jonë para një viti është përballur me një valë të madhe të helmimeve të qytetarëve nga uji i pijes, për shkaqe sigurie sot në mëngjes i jam drejtuar IKSHKP-së, Insitutit Rajonal në Pejë dhe Ndërmarrjes Rajonale Hidrodrini në Pejë me kërkesën për Analiza të ujit të pijes. I lus qytetarët që mos të shqetësohen sepse gjendja është nën kontroll dhe nuk ka vend për panik”, thuhet në postimin e Ramosajt.

Ndryshe, MSh dje ka njoftuar se janë bërë analizat fiziko-kimike dhe se nesër e pasnesër do t’i kenë analizat bakteriologjike të këtyre mostrave.

MSH thotë se nuk ka vend për shqetësim dhe se nesër bashkë me përfaqësues nga Ministria e Ekonomisë, zyrtarë të MSH-së do të jenë në Pejë, te qendra rajonale e IKSHPK-së dhe në Deçan ku do të takohen me strukturat e pushtetit lokal dhe drejtues të QKMF-së.

Kujtojmë se në korrik të vitit të kaluar mbi 1500 qytetarë në QKMF në Deçan kishin kërkuar ndihmën mjekësore e në mesin e tyre edhe 51 fëmijë, si pasojë e helmimit nga uji i pijes.

Lidhur me këtë rast deri tash Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të kompanisë rajonale “Hidrodrini”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat