​Latifi: Rahoveci e para në Kosovë në grantin për përformancën komunale

Kosova

​Latifi: Rahoveci e para në Kosovë në grantin për përformancën komunale

Më: 23 maj 2022 Në ora: 12:24
Foto nga vendi i ngjarjes

Kryetari i komunës së Raovecit, Smajl Latifi ka thënë se komuna që drejton ka përfituar 1,148,890.70 euro, duke u rënditur si komuna e parë në Kosovë në grantin për përformancën komunale.

Latifi ka shkruar në Facebook se mjetet do të shfrytëzohen për investime kapitale në sektorë dhe projekte që rrisin mirëqenien dhe i kontribuojnë zhvillimit të ekonomisë sonë lokale.

Me gëzim ju njoftoj që Komuna e Rahovecit është shpallur sot e para në nivel shteti në Grantin e Performancës Komunale për vitin 2020, nga Ministria e Pushtetit Lokal dhe Organizata DEMOS, duke arritur 64 pikë në vlerësim, më shumë se çdo komunë tjetër e Kosovës. Me këtë rast, Komuna dhe qytetarët e Rahovecit përfitojnë gjithsej 1,148,890.70 €, mjete që do të shfrytëzohen për investime kapitale në sektorë dhe projekte që rrisin mirëqenien dhe i kontribuojnë zhvillimit të ekonomisë sonë lokale. Padyshim, për ekonominë dhe komunën tonë, kjo është një shumë mjaft e madhe që do të ndikojë dhe ndjehet pozitivisht nga secili prej jush. Komuna e Rahovecit është gjithmonë e angazhuar për qeverisje të mirë dhe në shërbim të qytetarëve. Vazhdimisht po rritet efikasiteti dhe performanca, sikurse transparenca dhe llogaridhënia. Vlerësimi i punës sonë, si në rastin e sotshëm, është motivues për të punuar edhe më shumë dhe për t’i shërbyer komunës sonë edhe më mirë. Falënderoj komisionin vlerësues të Grantit të Performancës Komunale për vlerësimin korrekt, Ministrinë e Pushtetit Lokal dhe Organizatën Demos, Ambasadën Suedeze dhe Ambasadën Norvegjeze në Kosovë, si dhe Bashkimin Evropian, për organizimin dhe ndarjen e fondeve dhe për alokimin e një pjese të buxhetit në kuadër të marrëveshjes së IPA-s me Qeverinë e Kosovës”, ka shkruar ai, duke shtuar se dëshira e tyre për të punuar mirë dhe mbarë për Rahovecin po bëhet gjithnjë e më këmbëngulëse.

“Së bashku po prekim rezultate të cilat Rahoveci nuk i ka prekur asnjëherë. Kjo nuk mund të shpjegohet ndryshe, përveçse me përgjegjësinë dhe etikën e thellë të secilit zyrtar e punëtor të administratës, për t’i shërbyer komunës sonë me nder dhe profesionalizëm. Faleminderit për angazhimin dhe punën e përkushtuar të secilit anëtar të Grupit Punues për Performancë, për Koordinatoren e këtij grupi, Bjondina Ramaj, për ekipin tim politik dhe gjithë bashkëpunëtorët, si dhe zyrtarë/et e shërbimit civil në Komunë. Mirënjohje secilit prej jush dhe urime të gjithëve”, ka shkruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat