​Dëme të mëdha pas reshjeve të shiut dhe breshërit në Podujevë

Kosova

​Dëme të mëdha pas reshjeve të shiut dhe breshërit në Podujevë

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 11:47
Ilustrim

Reshjet e mëdha të shiut dhe breshëri që ka rënë ditën e djeshme në pjesë të ndryshme të Komunës së Podujevës, ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në plantacionet dhe të mbjellat e fermerëve llapjanë.

Fshatrat më të goditura nga moti i lig janë: Lupçi i Poshtëm dhe i Epërm, Majaci, Popova, Lluzhani, Lluga, Bellopoja etj.

Sipas një njoftimi të komunës, drejtori i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Fatmir Rudari, drejtori i Shërbimeve Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim, Bahri Selimi bashkë me kryetarin e komisionit për vlerësimin e dëmeve nga fatkeqësitë natyrore, Kujtim Zhitia, kanë dalë në teren për t’i parë nga afër dëmet e shkaktuara nga reshjet e fundit në fshatrat Lupç, Majac dhe Lluzhan, nga aty u njoftuan edhe nga fermerët për dëmet që u janë shkaktuar atyre në kulturat e tyre bujqësore.

“Dëmet që janë shkaktuar në këto fshatra i përfshinë pothuajse shumicën e kulturave bujqësore të mbjellura. Drejtori i Bujqësisë, Rudari iu bën thirrje të gjithë fermerëve që sa më parë të adresojnë kërkesat e tyre në komunë për kompenzim të dëmit, duke ia bashkangjitur kërkesave fotografitë e plantacioneve dhe sipërfaqen e mbjellur. Ai premtoi që raportin e plotë të komisionit do ta dërgojë në instancat qendrore dhe do ta shfrytëzohet çdo mundësi për të kërkuar kompensimin e dëmeve, të cilat u janë shkaktuar fermerëve llapjanë”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat