Në një periudhë njëvjeçare janë prerë mbi pesë mijë drunj

Kosova

Në një periudhë njëvjeçare janë prerë mbi pesë mijë drunj

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 06:55
Foto ilustrim

Zyrtarët thonë se me këto kapacitete është e pamundur të ruhen pyjet Dëmtimi i pyjeve po ndodh pamëshirshëm në Kosovë. Inspektorati i Agjencisë Pyjore të Kosovës ka mjaft të dhëna rreth këtyre dëmeve. Numri i vogël i rojeve të pyjeve dhe kompetencat e përziera e bëjnë të vështirë ruajtjen e pijeve.

Ndryshimet në ligjin për pyjet mund të japin shpresë për ta përmirësuar këtë situatë. 

Prerja ilegale e pyjeve nuk është dukuri e rrallë në Kosovë. Zyrtarët shtetëror thonë se kanë identifikuar keqbërësit, por ata nuk po e marrin dënimin e merituar.

Inspektorët nga Agjencia e Pyjeve thonë se ky është një nga rastet kur mali dëmtohet pamëshirshëm. 

Besim Zogu, Drejtori e Inspeksionit në Agjencinë Pyjore, thotë se rojat e pyllit kanë lëshuar edhe gjoba për këtë krim mjedisor. 

Me ndryshimet ligjore që planifikohen të ndodhin në Kuvend, Agjencia e Pyjeve i merr përgjegjësitë e ruajtjes së pyjeve. 
Ndihmë në menaxhim të pyjeve po japin edhe organizatat ndërkombëtare, por edhe ekspertë nga FAO - Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë 

Ministria e Bujqësisë po punon në hartimin e strategjisë afatgjate të mbrojtjes së pyjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat