Familjarët e të pagjeturve mbushen shpresë nga Lajçak

Kosova

Familjarët e të pagjeturve mbushen shpresë nga Lajçak

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 23:58
Memoriali i të pagjeturve

E dëshpëruar tej mase që për 23 vite nuk e gjeti vëllain e zhdukur në luftë, ditët e fundit i sollën një fije shpresë Lutfije Hoxhës.

Ky optimizëm u shtua pasi emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se zgjidhja e fatit të më shumë se 1600 personave ende të zhdukur është urgjente.

Këtë deklaratë ai e dha pasi vizitoi ekspozitën e fëmijëve të vrarë në luftë si dhe Qendrën Burimore të Personave të Zhdukur.

Takimi mes grupeve punuese për të pagjeturit, Lajçak u tha se do mbahet pas takimit të synuar mes Kurtit e Vuçiqit.

E vetë ndërmjetësuesi ri-përsëriti të mërkurën se kjo çështje është prioritet i tij.

Gërmimet në Kizhevak dhe vende tjera ku dyshohet se ka varreza masive, ka kohë që janë ndalur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat