​88 pacientë po trajtohen në klinika e spitale për Covid në Kosovë

Kosova

​88 pacientë po trajtohen në klinika e spitale për Covid në Kosovë

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 15:01
Ilustrim

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se aktualisht janë të shtrirë dhe po marrin shërbime shëndetësore 88 pacientë në të gjithë vendin.

Ata janë të hospitalizuar në klinika dhe spitale të përgjithshme.

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës po trajtohen 88 pacientë me Covid-19, thotë raporti i punës pë datën 10 gusht 2022.

Trajtimi i pacientëve në klinika dhe në spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 27 pacientë + 1 në Mjekim Intensiv me oksigjeno-terapi

Klinika e Pediatrisë, 7 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 6 pacientë

Klinika e Neonatologjisë, 2 foshnje

Mjekim Intensiv Qendror, 1 rast

Spitali i Gjakovës, 15 pacientë

Spitali i Prizrenit, 5 pacientë

Spitali i Pejës, 8 pacientë

Spitali i Gjilanit, 5 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 1 pacient

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat