Ismaili: Qeverisja lokale, porta e parë ku thyhen kuotat gjinore

Kosova

Ismaili: Qeverisja lokale, porta e parë ku thyhen kuotat gjinore

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 13:11
Uran Ismaili

Në kuadër të Konventës Programore të Gruas Demokratike të Kosovës, është mbajtur paneli i dytë i diskutimit me temën “Gratë dhe Qeverisja Lokale”.

Ky panel u moderua nga nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili i cili tha se qeverisja lokale është porta dhe hapi i parë ku thyhen kuotat gjinore.

“Është e rëndësishme ta kuptojmë që qeverisja lokale është porta e parë në të cilën qytetarët marrin shërbimin, ndikojnë, kanë aktivitetin e vet të parë, ndoshta demokratik dhe arrijnë ta bëjnë ndryshimin e jetës së tyre. Por, ajo që dihet pak në realitet, është edhe porta ku thyhet kuota gjinore”, tha Ismaili.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat