​Dogana parandalon mallëra të falsifikuara

Kosova

​Dogana parandalon mallëra të falsifikuara

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 16:07
Ilustrim

Oficerët doganor gjatë muajit shtator kanë ndërmarrë veprime në mbrotjen e ambientit të biznesit, respektivisht në parandalimin e mallërave të falsifikuara.

Kështu ka bërë të ditur Dogana e Kosovës në një njoftim për media, ku si rezultat i ngritjes së bashkëpunimit ndërinstitucional të gjitha produktet janë ndaluar gjatë ekzaminimit të mallrave në kufi.

Produktet janë konfiskuar pasi kanë rezultuar të falsifikuara, më saktësisht mallërat me markën tregtare “Ariel” në sasi prej 4000 cp si dhe mallrat me markën tregtare “Fairy”.

“Mallërat që shkelin të drejtën e pronësisë intelektuale, në të shumtën e rasteve paraqesin rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe zbatimi efikas i masave doganore ndikon pozitivisht në mbrojtjen e shëndetit dhe sigurisë publike”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat