Komunat kërkojnë pezullimin e vendimit të vitit 2022 për ri-vlerësimin e pronave

Kosova

Komunat kërkojnë pezullimin e vendimit të vitit 2022 për ri-vlerësimin e pronave

Më: 28 janar 2023 Në ora: 15:06
Foto ilustrim

Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) sot kërkoi nga Ministria e Financave, Transfereve dhe Punës (MFTP) që vendimi për ri-vlerësimin e pronave të pezullohet dhe që qytetarët e Republikës së Kosovës të paguajnë vlerën e faturës së tatimit në pronë për vitin 2023 ashtu siç e kanë paguar në vitin 2022.

Asociacioni i Komunave të Kosovës potencoi se bordi i tij nuk është pro rritjes së tatimit në pronë.

“Komunat nuk kanë pasë rol në ri-vlerësimin e pronave e as në ngritjen e faturave për tatimin në pronë për qytetarët e Republikës së Kosovës.”, u bë e ditur në njoftim.

Siç u theksua, arsyet që shtyjnë Bordin e AKK-së për ta shtruar kërkesën për pezullimin e vendimit për ri-vlerësimin e pronave dhe përse janë kundër çdo ngritje të vlerës së tatimit në pronë janë të shumta si në vijim:

1. Rrethana të vështira ekonomike për qytetarin e Republikës së Kosovës,

2. Shkalla e inflacionit është dy-shifrore,

3. Shtrenjtime të çmimeve të produkteve bazë dhe produkteve të tjera,

4. Niveli i pagave i pandryshuar për vite të tëra,

5. Ndikim i drejpërdrejtë në rëndimin/varfërimin e shportës për qyetarin,

6. Ri-vlerësimi i pronave nga MFTP ka ndikuar që faturat e tatimit në pronë të kenë një kosto shumë të lartë,

7. Rritja e lartë e faturës për tatim në pronë në rrethana të rënduara ekonomike do e vështirësojë inkasimin e të hyrave nga tatimi në pronë.

Bordi poashtu kërkoi që të ketë takime dhe konsulta të mirëfillta me komunat në mënyrë që të gjenden mënyrat më të mira për një ri-vlerësim të ri të pronës.

“Bordi i AKK bën me dije që Komunat e Republikës së Kosovës nuk mund të falin tatimin në pronë sepse kjo nuk është kompetencë e komunave, në të kundërtën kërkojmë nga MFTP të krijojë infrastrukturë ligjore ku do u'a mundësojë komunave faljen e tatimit në pronë bazuar në vendime të Kuvendit të Komunës.”, u bë e ditur tutje në njoftimin e AKK-së.

Bordi i AKK-së kërkon që sa më shpejtë të procedohet Projekt-Ligji i ri për tatimin në pronë për miratim në Qeveri të Republikës së Kosovës dhe në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, më 27 janar i ka propozuar Komisionit për Buxhet që të falen 100 eurot e para për secilin tatimpagues të pronës. Ky propozim i Ministrisë së Financave, ai ka thënë se bëhet për shkak të gjendjes së rëndë financiare te shumë qytetarë dhe inflacionit të lartë.

Për shtrenjtimin e tatimit në pronë, ditëve të fundit ka pasur kritika nga deputetë të opozitës dhe qytetarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat