Shpëtohet ariu që kishte rënë në kurth në një nga pyjet e Kosovës

Kosova

Shpëtohet ariu që kishte rënë në kurth në një nga pyjet e Kosovës

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 16:30
Ariu

Një ari i cili kishte rënë në kurth në një mal të Kosovës, është shpëtuar pas një aksioni që kanë ndërmarrë të dielën institucionet përkatëse.

Lajmi është bërë i ditur nga Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit te Kosovës, cila ka njoftuar se operacioni është kryer në bashkëpunimit të ngushtë dhe koordinim në mes të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës me Pyllin e Arinjve në Prishtinë, Federatën e Gjuetarëve të Kosovës dhe Policinë e Kosovës.

Ariu (Ursus arctos) është në gjendje të mirë shëndetësore dhe është kthyer i lirë në habitatin e tij natyrorë, thuhet në njoftim.

Kjo agjenci ka kujtuar se vendosja e qëllimshme e kurtheve është në kundërshtim me ligjet në fuqi dhe i dënueshëm si aktivitet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat