​25 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve

Kosova

​25 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve

Më: 15 prill 2024 Në ora: 08:10
Foto ilustrim

Sot bëhen 25 vjet që kur dora e kriminelëve serbë mori jetën e 23 civilëve të pafajshëm në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë.

Forcat serbe më 15 prill 1999, pasi kishin mbledhur rreth 80 persona në shtëpinë e Mustafë Sahitit.

Kishin nisur torturimin e tyre dhe vranë 23 shqiptarë në gjithë lagjen.

Shtëpia në të cilën ndodhi masakra tashmë është shndërruar në Muze. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat