Osmani: Tani që kemi hyrë në Aleancë tjetër nuk mund t’i shikojmë fqinjët me sy nga e kaluara

Maqedonia

Osmani: Tani që kemi hyrë në Aleancë tjetër nuk mund t’i shikojmë fqinjët me sy nga e kaluara

Më: 10 janar 2021 Në ora: 12:31
Bujar Osmani

Për mua, problemi është ai që përcaktohet në Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë. Çdo tërheqje nga marrëveshja e bën problemin konfuz, të pakuptueshëm dhe kështu deklaratën e Kryeministrit, padyshim që ndjenja është se ajo shkon përtej kornizës së nënshkruar dhe krijon konfuzion sepse nuk është brenda kornizës, tha për “Radio Evropa e Lirë” ministri Bujar Osmani.

I pyetur nëse deklaratat e Kryeministrit në një intervistë për “BGNES” ndikuan në procesin e bisedimeve me Bullgarinë dhe pozicionet e Maqedonisë, Osmani tha se pikëpamjet tona për fqinjët ishin ndërtuar në një sistem të mëparshëm dhe ato ishin anti-bullgare, antishqiptare, anti-greke.

“Pikëpamjet tona këtu ishin ndërtuar në një sistem të mëparshëm, në një bashkim të mëparshëm dhe ato pikëpamje ishin anti-bullgare dhe antishqiptare dhe anti-greke, sepse ajo pikëpamje ishte nën maskën e interesit të atëhershëm shtetëror, të një unioni të atëhershëm. Tani që po hyjmë në një aleancë tjetër me vendet e tjera në NATO dhe BE, me Bullgarinë, Greqinë, Shqipërinë, ju nuk mund ta shihni botën me të njëjtat syze.

Por them jo për të imponuar një rrëfim të ri për të zëvendësuar atë të mëparshmin, por për të thyer, për të hapur kufizimet, rikthimet e mbetura, të trashëguara nga historia, të cilat krijohen nën një mantel tjetër me interes shtetëror, por për herë të parë shikimin drejt fqinjëve, drejt historisë që do të krijohet në Shkup, këtu, nga qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, maqedonas, shqiptarë, turq dhe të gjithë të tjerët. Në këtë mënyrë do të jetë e hapur dhe do të jetë simetrike për të gjithë, në këtë drejtim mendoj se është intervista e Zaevit, ndihmon në thyerjen e kornizës shoqërore se si shihet fqinji dhe si shihet historia. Unë mendoj se duhet të prishet ai botëkuptim ” tha Osmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat