Dëshmia/I mbijetuari i tragjedisë së Tetovës që humbi dy familjarë: Po kërcënohem me jetë sepse po e them të vërtetën

Maqedonia

Dëshmia/I mbijetuari i tragjedisë së Tetovës që humbi dy familjarë: Po kërcënohem me jetë sepse po e them të vërtetën

Nga: M.L. Më: 13 shtator 2021 Në ora: 16:17
"Tre persona më kanë kërcënuar deri më tani: të mos flas, të jem i kujdesshëm sepse do të më vrasin!", Pohon Emshiu.

Ibin Emshiu humbi babanë dhe vëllanë e tij në tragjedinë në qendrën Covid të Tetovës. Ai është i vendosur të kërkojë drejtësi deri në fund dhe thotë se as kërcënimet me jetë që i mori nuk e trembin, shkruan DW transmeton “Bota sot”.

Ata po më kërcënojnë se do të më vrasin, por unë jam i vendosur ta them të vërtetën për zjarrin në qendrën covid në Tetovë”, tha Ibin Emshiu për DW, i cili humbi babanë dhe vëllanë e tij në aksident. Ai është i zemëruar me punonjësit e qendrës covid, por edhe me politikanët të cilët, siç thotë ai, janë munduar ta fshehin të vërtetën për tragjedinë.

Ai pretendon se duhej të paguante 1.000 denarë në ditë për infermierët në mënyrë që ata të kujdeseshin për vëllanë e tij të palëvizshëm 28-vjeçar, i cili vuante nga paraliza cerebrale.

"Unë qëndrova atje për gjashtë ditë. Po kërkoja ndihmë për kujdesin e vëllait tim sepse ai ishte i palëvizshëm. Spitali më tha që ata nuk e kishin një njeri të lirë që mund të më ndihmonte t`ia ndërroja pelenat. Unë kam problemet e mia shëndetësore, por isha në gjendje të paguaja për t'u kujdesur për të, dhe ata e pranuan atë. Kur puna u pagua, ata ranë dakord të ndihmojnë. Kam paguar për të më ndihmuar dy herë në ditë. Shuma që i kërkuan ishte 1.000 denarë në ditë”, pohon Emshiu.

"Çdo pacient kishte një kujdestar"

Ai jetonte në Itali me babanë dhe vëllanë e tij të palëvizshëm. Ata erdhën në shtëpinë në fshatin Siniçane për pushime verore, por u infektuan me koronavirus. Pasi kaloi nëpër një odisejadë të vërtetë madje edhe për t'u pranuar në spital, Ibin Emshiu duhej të shkonte aty për t'u kujdesur për familjarët.

Në spitalin modular ai nuk ishte i vetmi që kujdesej për familjarët e tij. Thotë se çdo pacient e kishte dikë pranë gjatë gjithë kohës.

Nuk e di saktësisht se sa ishim brenda. Ai objekt ishte plot me njerëz që flinin aty, kështu që ne ishim rreth 50 persona së bashku me pacientët. Të gjithë pacientët kishin kujdestarë nga familjet e tyre, që kujdeseshin për ta gjatë gjithë kohës ”.

Në intervistën për DW, Emshiu tha se në mungesë të zjarrfikësve, zjarri është shuar me bombola plastike me ujë.

"Sistemi i zjarrfikësve nuk kërkohet të jetë si në Evropë, mirëpo të paktën të kishte një makinë pluhuri për të shuar zjarrin, por aty nuk kishte asgjë. "Ne u përpoqëm ta shuajmë zjarrin me disa shishe plastike që ishin në banjo, por ishte e kotë”, tha Emshiu.

Ai u përpoq të ndihmonte të dashurit e tij, por nuk mund t'i arrinte ata sepse zjarri u përhap egërsisht nëpër spital. Ai vuri re se zjarri filloi nën shtratin e pacientit në dhomën numër 3 dhe u shoqërua me një tym të zi që u përhap shpejt në të gjithë dhomën.

"Kur hyra në dhomën numër 3, pashë se kishte një zjarr nën shtrat, pastaj diçka shpërtheu dhe shkaktoi edhe më shumë tym."

Emshiu thotë se dy ditë para aksidentit, një nga mjekët u tha atyre se spitali modular do të mbyllej, por ai nuk e dinte arsyen për këtë.

Kërcënimet me jetë

Ministria e Shëndetësisë i tha DW se ata kurrë nuk kishin marrë informacion në lidhje me mbylljen e mundshme të qendrës covid të Tetovës, as nuk kishin dëgjuar për një plan të tillë. Media shkruan se nuk mund t'i konfirmonte këto informacione nga asnjëri prej autoriteteve të spitalit. Prandaj, deri në publikimin e këtij teksti, ata nuk iu përgjigjën pyetjeve në lidhje me akuzat e Emshiut: Se punonjësit "ngarkonin" të sëmurët për kujdesin që merrnin dhe se nuk kishte mbrojtje nga zjarri brenda qendrës.

Ndërsa, autoritetet e spitalit heshtin, Emshiu pohon se ai përballet me kërcënime me jetë e tij sepse flet hapur për problemet.

Tre persona më kanë kërcënuar deri më tani: Të mos jap deklarata, të jem i kujdesshëm sepse do të më vrasin! Unë do t'u thosha atyre se unë isha aty. Nëse ka njerëz pa moral që mund të vrasin një njeri të pafajshëm që e solli babanë e tij në spital për mjekim, dhe toka digjet për shkak të gabimit të tyre, unë jam këtu, "tha Emshiu, duke shtuar se, nëse është e nevojshme, drejtësia do të kërkohet dhe në Itali ku jeton.

Babai dhe vëllai im, të cilët i humba, kanë dokumente dhe një adresë në Itali dhe nëse është e nevojshme, ne do të kërkojmë drejtësi edhe atje. Njerëzit që i humbëm nuk do të kthehen, por duhet të ketë ndëshkime për gabimet e bëra në atë spital. Unë do të kërkoj drejtësi deri në fund," tha ai.

RRËFIMI I PLOTË KËTU

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat