Panovski: Lloji i ri i coronavirusit mund të përhapet më shpejt, por ka më pak gjasa të humbni jetën prej tij

Maqedonia

Panovski: Lloji i ri i coronavirusit mund të përhapet më shpejt, por ka më pak gjasa të humbni jetën prej tij

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 14:02
Panovski

Një lloj i ri i coronavirusit, i quajtur omicron, u identifikua për herë të parë nga shkencëtarët e Afrikës së Jugut, por nuk është e sigurt që ai u shfaq për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Omicron, i njohur si B.1.1.529, besohet të jetë shumë më ngjitës se variantet e tjera të coronavirusit.

Filloi të përhapet me shpejtësinë e dritës dhe tashmë u shfaq në Gjermani dhe Britaninë e Madhe, të cilat menjëherë morën masa të reja për t’u mbrojtur nga tendosja e re.

Ai ka 30 mutacione në të, gjë që shpjegon pse përhapet kaq lehtë. Viroologu Lawrence Young e përshkroi omicronin si një lloj virusi që ka më shumë mutacione deri më sot, duke përfshirë ato që nuk janë zbuluar.

Gradualisht, tendosja e re u bë temë kryesore e bisedës në Maqedoni, megjithëse deri më tani nuk është regjistruar asnjë rast.

Mikrobiologu Nikolla Panovski për “Fokus” thotë se është ende herët për të komentuar për këtë lloj të ri të coronavirusit.

“Mendoj se është ende herët dhe do të duhet pak kohë për të parë se si do të shkojë situata. Por sipas një mjeku në Afrikën e Jugut, virusi ka simptoma më të lehta. Pra, mund të përhapet shpejt, por ka më pak gjasa të vdesësh”, tha Panovski.

Sipas doktor Zllate Mehmedoviq, mutacioni i ri i coronavirusit i quajtur “omicron” që u shfaq në Afrikën e Jugut ka karakteristika serioze që duhet të jenë shkak për shqetësim, sepse është 500 për qind më i transmetueshëm.

Ndërsa epidemiologu Dragan Danillovski thotë se Maqedonia duhet të marrë masa të reja për shkak të varijantit të ri të coronavirusit, të kufizohet puna e klubeve dhe lokaleve dhe të mbyllen kufijtë për disa javë për të ngadalësuar pushtimin e variantit të ri.

Ai shton se ne nuk do të mund ta pengojmë hyrjen e “Omicron” në Maqedoni, sepse po përhapet shumë shpejt, por me masat do të kishim kohë për të mësuar më shumë për të./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat