Ambasadori Bomgartner para deputetëve do t’i prezantojë prioritetet e presidencës franceze me BE-në

Maqedonia

Ambasadori Bomgartner para deputetëve do t’i prezantojë prioritetet e presidencës franceze me BE-në

Më: 4 janar 2022 Në ora: 20:52
Siril Bomgartner

Përgatitja e mbledhjes kuvendore e paraparë për më 13 janar në të cilën ambasadori i Francës në vend, Siril Bomgartner do t’i prezantojë prioritetet e presidencës franceze me BE-në, ishte një nga temat kryesore të sesionit të sotëm të Këshillit Nacional për Eurointegrime.

Sipas paralajmërimeve, në mbledhjen e kuvendit më 13 janar, përveç ambasadorit Bomgartner, do të marrin pjesë edhe ambasadorët e Gjermanisë dhe Çekisë në Shkup, Anke Hollshtajn dhe Mirosllav Toman, si dhe euroambasadori Dejvid Gir.

Kryetari i Këshillit Nacional për Eurointegrime dhe nënkryetar i VMRO-DPMNE-së vlerësoi se është e pashembullt dhe e palejueshme që Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka reaguar për qëndrimet e liderit të partisë bullgare Ekziston populli i tillë, Sllavi Trifunov, i cili fillimin e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në e lidhi me heqjen e vizave për hyrje të qytetarëve bullgarë në SHBA dhe pranim të Bullgarisë në zonën Shengen.

“Është e palejueshme që të mos reagohet për deklarata të tilla. Po të kishte deklaratë nga ana e kundërt, të themi kryetari i LSDM-së ose i BDI-së po të kishin deklarata të tilla ofenduese drejtë Bullgarisë dhe popullit bullgar, të jeni të bindur se ambasadori, të cilin për fat të keq nuk e kemi në Sofje, gjegjësisht në këtë rast përfaqësuesi i Ambasadës maqedonase, do të thirrej dhe do t’i dërgohej notë proteste nga MPJ-ja bullgare”, deklaroi Nikollovski.

Ai potencoi se VMRO-DPMNE-ja, nuk do të mbështesë zgjidhje me Sofjen e cila do të ishte jashtë Rezolutës së miratuar në Kuvend me të cilën ishin hartuar linjat e kuqe të vendit.

Për anëtarin e Këshillit Nacional për Eurointegrime, Zekir Ramçilloviq, i cili është nga radhët e koalicionit të kryesuar nga LSDM, deklaratat e Trifunov janë qëndrim i tij personal, dëshira dhe pikëpamje, prej të cilave nuk varen negociatat e vendit me Unionin.

“Besoj në atë që janë paralajmërimet nga kryeministri i ri bullgar se punët do të zhvillohen në drejtim tjetër”, deklaroi Ramçilloviq, duke shpresuar për fillimin e shpejtë të bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Ai e përsëriti pritjen se kërkesat bullgare nuk do të jenë pjesë e kornizës negociuese të vendit me BE-në, e as kusht për fillimin e bisedimeve me Unionin.

Sipas Ramçilloviq, nuk do të duhej të ketë as ndarje të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në rrugën drejtë BE-së, sepse me këtë do të dërgohej porosi e gabuar jo vetëm për qytetarët e vendit, por edhe për gjithë rajonin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat