Zakharieva: Nuk pres ndryshime pas vizitës së Petkovit në Maqedoninë e Veriut, qëndrimi i Bullgarisë mbetet i njëjtë

Maqedonia

Zakharieva: Nuk pres ndryshime pas vizitës së Petkovit në Maqedoninë e Veriut, qëndrimi i Bullgarisë mbetet i njëjtë

Më: 16 janar 2022 Në ora: 15:00
Zakharieva

Nuk mendoj se do të ketë ndonjë lajm nga vizita e kryeministrit Kiril Petkov në Maqedoninë e Veriut, tha për “BTV” ish-ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva.

“Do të ketë bisedime protokollare dhe një konferencë për media, mendoj se do të flasim për infrastrukturën, sepse në delegacion është edhe ministri i Transportit”, tha ajo.

Ajo tha se së pari të shohim nëse do të kenë qeveri në Maqedoninë e Veriut, kjo vizitë është shumë e nxituar.

Ajo përkujtoi se pjesëmarrësit e KSNS nën presidentin Rumen Radev konfirmuan qëndrimin e miratuar nga qeveria e GERB.

“Ka pasur një opinion që nuk është i keq, por nuk e di se çfarë mesazhesh do të dërgojë zoti Petkov. Qëndrimi i Bullgarisë mbetet i njëjtë”, tha Zakharieva.

“Zbatimi i marrëveshjes së vitit 2017 është ajo që duhet të kërkohet nga Shkupi. Për momentin, kjo marrëveshje mbetet vetëm një copë letër për palën e Maqedonisë së Veriut”, shtoi Zakharieva.

Kemi krijuar përshtypjen se është nënshkruar për t’i thënë “po” NATO-s, shton ajo, për të qenë aktiv gjatë presidencës sonë evropiane, por që atëherë marrëveshja për to ka mbetur në letër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat