Maqedoni, mbyllja e termocentraleve me qymyr më së voni deri në vitin 2030

Maqedonia

Maqedoni, mbyllja e termocentraleve me qymyr më së voni deri në vitin 2030

Më: 27 janar 2022 Në ora: 22:02
Foto ilustrim

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini tha se së bashku me ndryshimin e mënyrës së ngrohjes në amvisëri do të kontribuojë në uljen e ndotjes së ajrit dhe përmirësimin e shëndetit të qytetarëve. Mbyllja e termocentraleve me qymyr deri në vitin 2030 dhe investime më të mëdha në burimet e ripërtëritshme të energjisë me qëllim të përmirësimit të cilësisë së ajrit. Sipas tij, kjo bashkë me ndryshimin e mënyrës së ngrohjes në amvisëri do të kontribuojë në uljen e ndotjes së ajrit dhe përmirësimin e shëndetit të qytetarëve.

“Që kur jam bërë ministër i Mjedisit, kemi folur për ndryshimin e mënyrës së ngrohjes dhe prodhimit të energjisë në vendin tonë. Të gjithë jemi të vetëdijshëm se 65% e energjisë prodhohet nga thëngjilli në TEC “Manastir” dhe TEC “Osllomej”. Kjo është arsyeja pse e gjithë Strategjia jonë e Energjisë është ta ndryshojmë këtë dhe të investojmë në burimet e rinovueshme të energjisë.

Kjo do të thotë se ne mbështesim jo vetëm investimet tona si EMV në panelet diellore në Osllomej dhe Manastir, por edhe mbylljen e TEC “Manastir” dhe TEC “Osllomej” më së voni deri në vitin 2030″, tha Nuredini në takimin e sotëm me gazetarë.

“Ideja jonë është që të kemi më shumë burime të rinovueshme të energjisë dhe të investojmë në panele diellore dhe termocentrale me erë dhe është shumë e rëndësishme për vendin dhe për pavarësinë energjetike të ndërtohet hidrocentrali i Çebrenit në mënyrë që të kemi një rrjet të qëndrueshëm”, shtoi Nuredini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat