Vangelov: Me veprimet e përsëritura, BE po zhgënjen publikun

Maqedonia

Vangelov: Me veprimet e përsëritura, BE po zhgënjen publikun

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 11:48
Foto ilustrim

Profesori dhe anëtari i Komisionit të Përbashkët Historik, Ognen Vangelov vlerëson se përshtypja kur vendoset për fillimin e negociatave me BE-në, ndodh në momentin e fundit.

Çdo gjashtë muaj, ditët janë vendimtare. Ka një konfuzion të përgjithshëm në opinion, sidomos me këtë propozim francez. Përshtypja është se situata është konfuze dhe kaotike brenda në vetë BE-në. Ne tashmë e dimë se çfarë po ndodh në Bullgari, për këtë çështje do të shohim sot më konkretisht. Është e qartë se ne e refuzuam atë kornizë dhe e dimë përse”, thotë Vangelov.

Historiani beson se qëndrimi negativ ndaj BE-së vetëm sa po intensifikohet.

Është e dukshme që në momentin e parë kur Bullgaria vuri veton, duke vënë në tavolinë kërkesa të reja. Për këtë kontribuojnë deklaratat e përfaqësuesve bullgarë ndaj Maqedonisë në dy vitet e fundit, të cilat janë konsistente në ashpërsi dhe agresion. Publiku e sheh këtë nga prizmi i qëndrimit të padrejtë të BE-së ndaj Maqedonisë, gjegjësisht pamundësisë për të ndikuar në Bullgari. Ai zhgënjim definohet edhe drejt rezistencës ndaj BE-së, ka kohë që është e dukshme”, theksoi Vangelov.

Sipas tij, BE përfiton nga forcimi i nacionalizmit të brendshëm.

Nuk është e çuditshme të shihet një ripërsëritje e asaj që ndodhi pas vetos nga Greqia në 2008, pas së cilës skena politike u radikalizua. Nuk jam shumë optimist se nga kjo do të dalim në formë të mirë”, shtoi Vangelov në emisionin “Brifingu i mëngjesit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat