Sali: Apelojmë qytetarët që të vaksinohen, momentalisht nuk ka nevojë për masa kufizuese ndaj virusit Covid-19

Maqedonia

Sali: Apelojmë qytetarët që të vaksinohen, momentalisht nuk ka nevojë për masa kufizuese ndaj virusit Covid-19

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 17:34
Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali tha se pavarësisht rritjes së numrit të rasteve me Covid-19 dhe pritshmërive që trendi i rritjes të dominoj dhe në ditët ne vijim, momentalisht nuk ka nevojë për masa kufizuese për mbrojtje nga virusi.

“Për momentin nuk ka nevojë për masa kufizuese. Dje ishe prezent dhe në mbledhjen e komisionit për sëmundje ngjitëse dhe u tha e njejta gjë. Përkundrazi, do të rriten apelet që qytetarët të vaksiohen dhe të mbrohen sa më shumë nga ndonjë rrezik i mundshëm nga Covid-19 ta”, tha Sali.

Sali njoftoi se Maqedonia posedon afro 500 mijë vaksina të cilat skadojnë në fund të vitit.

Ai shtoi se kjo valë e cila ka trend në rritje do të jetë më e madhe se valët e mëparshme të koronavirusit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat