OBRM-PDUKM: Ndryshimet kushtetuese duhet të jenë në Kuvend ose le të organizohen zgjedhje të parakohshme kuvendare

Maqedonia

OBRM-PDUKM: Ndryshimet kushtetuese duhet të jenë në Kuvend ose le të organizohen zgjedhje të parakohshme kuvendare

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 09:11
Foto ilustrim

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM përmes një reagimi thotë se menjëherë pasi deputetët të kthehen nga pushimet verore, ndryshimet kushtetuese duhet të jenë rend dite në Kuvendin e Maqedonisë, pasi sipas tyre, vetëm në këtë mënyrë pushteti do të kuptoj se nuk i ka votat e mjaftueshme dhe vendi do të shkoj në zgjedhje te parakohshme kuvendare.

“Tradhtitë e përditshme nga autoritetet kriminale të LSDM-së dhe BDI-së duhet të ndalen. Nëse Kovaçevski dhe LSDM janë të sigurt se i kanë 80 deputetë, menjëherë pas kthimit të deputetëve në Kuvend, amendamentet kushtetuese t’i vendosin në rendin e ditës së seancës së parë parlamentare. Nëse në atë seancë nuk kalohen ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, të nesërmen duhet të shpërndahet Kuvendi dhe të zhvillohen zgjedhje të parakohshme parlamentare. Nëse autoritetet janë të sigurta se ajo që po bëjnë është e drejtë, këtu është një zgjedhje për ta, ose t’i shërbejnë Bullgarisë dhe të ndryshojnë Kushtetutën ose zgjedhje të parakohshme. Kjo është një ofertë e ndershme dhe e drejtë”, thonë nga OBRM-PDUKM.

Partia e Hristijan Mickoskit poashtu deklaroi se pret dhe përkrahjen e partnerëve të koalicionit për referendumin e propozuar nga ta.

Deri më tani, ende nuk dihet se cila do të jetë pyetje e referendumit, pasi nga OBRM-PDUKM thanë se për një gjë të tillë do të vendosin ekspertët dhe njohësit e çështjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat