Efekti humbës i sjelljes “diplomatikisht korrekt”

Opinione

Efekti humbës i sjelljes “diplomatikisht korrekt”

Nga: Gëzim Muçolli Më: 24 korrik 2021 Në ora: 13:31
Tokio, Japoni

I vetmi ekip i diplomacisë kosovare që seriozisht e ka marrë obligim lonimin për njohjen e Republikës së Kosovës nga shtetet që ende nuk e kanë njohur sovranitetin e saj ndodhet dhe po vepron suksesshëm në Olimpiadën e Tokios.

Janë mjaft spjegues me forcën e argumentit e kush nuk e kupton perspektivën direkte ka mundësinë e bindjes kur ndërron dimensionin vertikal me atë në hundë e buzë për toke.

Model më i rëndë për tu aplikuar por mjaft nxitës dhe motivues për shumë diplomatë kosovarë që ta nxjerrin veprimtarinë e tyre nga fushata e selfie-ve në Fcb e të kalojnë në bulldozher-izëm të praktikave brenda “kanaleve” dhe diplomacisë internacionale!

Respekt për ata diplomatë që vërtetë në vazhdimisht punojnë në fushatën e njohjeve sepse ata përbëjnë diferencën kualitative.

Këta rreshta janë të bazuar në thënien e  David Frost:

“Diplomacia është artii për t’ia lejuar një tjetri të veprojë në mënyrën tënde”!

Dhe mos harroni edhe atë thënien se Ambasadori nuk bart asnjëherë laps me veti!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat