Të shpëtohet shkombarizimi i shqiptarëve në ish-republikat jugosllavisllave

Opinione

Të shpëtohet shkombarizimi i shqiptarëve në ish-republikat jugosllavisllave

Nga: Sami Arifi Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 20:03
Sami Arifi

Projektet “Naçertania”dhe “Megali Idea” serbe dhe greke, kishin filluar gjatë viteve 40-ta “kinse” nuk e kishin përfunduar bashkimin kombëtar të territoreve të pushtuara nga Perandorinë Osmane, në fakt ishin për okupimin e territoreve shqiptare që në atë kohë gjendeshin nën okupimin osman.

-Projektet serbe filluan zbatimin në territoret shqiptare, ndaj shqiptarëve, që nga Kriza Lindore, Luftërat Ballkanike, Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore gjerë më tani, përmes zhdukjes fizike të tyre, terrorit, asimilimit përmes shkombarizimit me metodat më të ndryshme ndaj shqiptarëve.

- Sipas shkencëtarit francez Ami Bue (Ami Boue) (10) në vitin 1838, popullata e Serbisë ka qenë më e vogël se 900.000 (nënd qind mijë) banorë, kurse shqiptarët numëroheshin më tepër se 1.600.000 (një milion e gjashtëqind mijë). Atëherë shqiptarët kanë qenë numerikisht dy herë më shumë se serbët dhe më shumë se grekët. Bue ishte një botanist i shquar dhe njëri prej themeluesve të Shoqatës së Gjeologëve Francez.Të dhënat dëshmojnë se, kur Shqipëria shpalli pavarësinë kishte 700.000 banorë, ndërsa nga gjenocidi serbo-malarez e grek u zhdukën fizikisht në format më barbare më se 500.000 (gjysmë milioni) shqiptarë.

Sipas shkenctarit francez Ami Bue (Ami Boue) në vitin 1838, popullata e Serbisë ka qenë më e vogël se 900.000 banorë, ndërsa shqiptarët numëroheshin më tepër se 1.600.000. Pra, shqiprarët ishin numerikisht gati dy herë më shumë se serbë dhe më shumë se grekë.

-Shqiptarët ortodokës pothuaj se, përmes këtyre projekteve të ish-pushteteve jugosllave përmes të ashtquajturës “Kisha Nacionale Ortodokse Serbe” u asimiluan që të gjithë.

-Ndërsa sot në Maqedoninë e Veriut edhe se është një numër jo i madh i shqiptarëve ortodokës që nuk e dijnë gjuhën shqipe ndihen se kanë përardhjen nga ilirët dhe ndjehen si shqiptarë, por, nuk kanë guzimin të deklarohen të tillë.

-Në Maqedoninë e Veriut, është fjala te një numër mjaft i madh i shqiptarëve që ndërruan gjuhën në ish-federatën jugosllave d.m.th kohë jo aq të largët dhe u shkruan nga presioni si goran apo mysliman maqedonas, ata tani kërkojnë t’iu kthehen rrënjëve të tyre, thjeshtë të bëhen investime për hapjen e shkollave shqipe dhe të flasin prap në gjuhën e gjyshërve të tyre, që gjerë më tani nga presioni i pushtetit maqedonas fëmijët e tyre kishin mësuar në gjuhën maqedonase.

-Rasti i njejtë është sot me Pazarin e Ri, i cili pjesërishtë shtrihet në Republikën e Serbisë dhe pjesërishtë në atë të Malit të Zi, po t’iu bëhet një investim për shkollimin e fëmijve në gjuhën shqipe, meqë ende ndjehen si popullat nga gjyshërit shqiptarë, së shpejti ata prap do t’i kthehen të folurit shqip.

-Urojmë që dy akademit: të RSH-së dhe të RK-së, që gjerë më tani ishin në gjumin dimror, të sjellin projekte për të penguar edhe më asimilimin e popullatës shqiptare në ish-republikat jugosllave.

Urojmë gjithashtu dy qeveritë: të RSH-së dhe të RK-së të bëjnë investim në këtë fushë në mënyrë që të shpëtohet, edhe se me vonesë, shkombarizimi i shqiptarëve në ish-republikat jugosllave, Serbia nuk po ndalon me investime për kolonizim e territorit të RK-së në Mitrovicën e Veriut...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat